Beko ve Efes’ten Sezonun Ertelenen Maçı

Posted by

7 Mayıs günü 29.haftanın ertelenme maçında Ülker Sports Arena’da Fenerbahçe Beko ve Anadolu Efes kozlarını paylaştı. Liderliği garantileyen Anadolu Efes ile ikinciliği garantileyen Fenerbahçe maçının kazanan ya da kaybeden için hiçbir önemi yoktu. Hafta içi EuroLeague’de Real Madrid’i yenerek Final-Four’a kalma başarısı gösteren Anadolu Efes’te ligin normal sezonuna çıktığı son maçta keyifler yerindeydi.

Kısa bir zaman önce CSKA Moskova’ya elenen Fenerbahçe Beko’da ise işler pek istenildiği gibi gitmemişti. Takımla uzun bir süre ayrı kalan Igor Kokoskov bu maçta takımının başındaydı. 28 maçta 27 galibiyet alan Efes ile 28 maçta 21 galibiyet alan Fenerbahçe’nin hiçbir önem ifade etmeyen maçı bile nefesleri kesti.

Maçın İçinden

Maça Tarık Biberovic’in ve Marko Guduric’in attığı şutlarla hızlı başlayan Fenerbahçe Beko maçın ilk dakikalarından farkı 5 sayıya çıkarttı. Maça hiç istediği gibi başlayamayan Anadolu Efes, yaptığı top kayıplarından ve çizgi arkasından kullandığı zoraki atışlarla belirli bir hücum oyunu çizemezken, Fenerbahçe Beko ilk çeyreğin bitimine 57 saniye kala 21-10 öne geçerek, güçlü rakibi karşısında farkı 11 sayıya çıkarttı. İlk çeyreğin son anlarında sayı bulan Anadolu Efes çeyreğin bitimine çift sayılarda olan farkı kapatarak 21-12 mağlup şekilde girdi.

Düşük tempoda devam eden maç ikinci çeyrekte de temposuz bir şekilde devam etti. Faul problemine erken dakikalarda giren Anadolu Efes’e karşın Fenerbahçe’de haklarını doldurmuş oldu. İki takımda yaptığı her faulde rakibini çizgiye getirmeye başlamıştı. Topun kıymetini bilip iyi şekilde paylaşan Fenerbahçe Beko istediği hücumları yapmaya başlamıştı. Guduric’in 3 sayılık basketiyle, Anadolu Efes’e mola aldıran Fenerbahçe kenara 34-25 üstün geldi.

Koç Ergin Ataman mola dönüşü kenardan Tolga Geçim’i ve Buğrahan Tuncer’i getirdi. Bu taktiklerinde başarılı olan koç iki yerli oyuncusundan da sayılar bularak, 9 sayılık farkı 6 sayıya indirdi. Bu sayılara rağmen başarılı bir şekilde cevap verebilen Fenerbahçe Beko devreye 41-35 ile önde girdi. Sezon başından itibaren üçüncü çeyrekleri iyi oynayan Anadolu Efes, parke dönüşü 7-0’lık seri yakalayıp 42-41 öne geçti. Üçüncü çeyrekte skor üstünlüğü hep değişse de iki takımın adına yakışır bir mücadele oluyordu.

Çeyreğin bitimine kısa bir süre kala oyuncusu Berkay Candan’dan üçlükler bulan Fenerbahçe Beko, final çeyreğine 64-62 önde girdi. Son çeyrekte de başa baş bir mücadele olurken, Anadolu Efes yine hızlı girerek 8-2’lik bir seri yakaladı. Son 8 dakika kala Anadolu Efes 70-66 öndeydi. Berkay Candan’ın devam eden etkili oyununa Kenan Sipahi’de katılarak kritik 3 sayılık atışlar buldular. Fenerbahçe Beko 3 dakikada 8-4 lük seri yaparak son 5 dakikaya 74-74 eşit şekilde girdi.

Crunch Timeda Efes’in yıldızları Micic ve Larkin’in başrole geçmesiyle farkı da maçı da koparan Efes 2.5 dakikada 10-0’lık seri yakalayarak84-74 öne geçti. 46 saniyede 6-0’lık seri yakalayan Fenerbahçe Beko son 1 dakika 44 saniyeye 80-84 geride girdi. Fakat maçın geri kalanında skoru aynı tutan Ergin Ataman’ın öğrencileri maçtan 88-84 galip ayrılarak bu sezon ligde oynadıkları 29 maçta 28. galibiyetlerini aldılar.  

 Maça Damgasını Vuran Hareket

Mücadelenin ikinci çeyreğinde olan olay maça damgasını vurdu. Yukarıda topu alan Vasilije Micic, topla drive ederek girerken pota altında bileğinden çekilerek eline vuruldu. Maçın hakemleri bu pozisyona faul düdüğü çalmazken, Micic itirazlarından dolayı teknik faul yedi. Hakemlerin faul düdüğü çalmamasına öfkeden deliren Ergin Ataman, hakemlere doğru bağırdı. Ergin Ataman hakemlere, bu faulü görmeyecekseniz neyi göreceksiniz ve böyle yapacaksanız oynamayalım sözleriyle bağırdı.

Bağırmasının ardından teknik faul alan Ergin Ataman tekrardan hakemlere, çal bir tane daha, çal bir faul daha ayıp denen bir şey var şeklinde bağırdı. Ergin Ataman’ın ve Micic’in teknik faul aldığı pozisyon sonrası Ergin Ataman, sahadaki 5’teki tüm yabancı oyuncuları Micic, Beaubois, Simon, Moerman ve Dunston’ı alarak yerlerine Yiğitcan Saybir, Erten Gazi, Buğrahan Tuncer, Tolga Geçim ve Sertaç Şanlı’yı soktu.