Yardımcı Hakem “İşte Bu Negro” Dedi – Mikrofon Açıktı

Posted by

UEFA Avrupa Şampiyonlar Ligi’nde PSG – Başakşehir maçında 4. hakem Sebastian Coltescu’nun ırkçı söylemi tüm dünyada büyük bir yankı uyandırdı. 4. hakem Sebastian Coltescu maçın 14. dakikasında temsilcimiz Başakşehir’in yardımcı antrenörü Pierre Webo’ya karşı kullandığı “İşte bu Negro” cümlesi maçın bugüne, bu akşama ertelenmesine neden oldu.

4. hakem Sebastian Coltescu Pierre Webo’yu tarif etmek için kendi dilinde -rumence- Negru dedi ve bunu duyan Başakşehirli yardımcı antrenör Pierre Webo sinirli bir şekilde duruma itiraz etti. Bunun üzerine Pierre Webo kırmızı kart gördü ve maç o dakikadan sonra devam etmemek üzere durdu.

RAKİPLER YAN YANA DURDU

Bu ırkçı söylem ve davranış karşısında Başakşehir tavrını ve sinirini göstererek hemen sahadan çekilip soyunma odasına çekildi. Rakibi Paris Saint Germain de bu ırkçı söylem karşısında duruşunu belli ederek soyunma odasına çekildi.

Tüm dünyanın bir anda gündemine oturan bu ırkçı yaklaşım özellikle spor kulüpleri başta olmak üzere devlet insanları, ünlüler, oyuncular, sanatçılar, kurum ve kuruluşlar tarafından proteste edildi. Bu protestolar özellikle Twitter üzerinden hızlıca trend listesine girdi ve herkes durumu protesto ederken bir yandan da Webo’ya desteklerini sundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ekrem İmamoğlu, Mansur Yavaş, Galatasaray FK, Fenerbahçe FK, Beşiktaş FK, Kemal Kılıçdaroğlu, Vahap Seçer, Zeydan Karalar gibi isimler paylaşım yapan kişiler arasında.

HAKEM MAÇTAN ALINDI

Olayın ilk anında soyunma odasına çekilen Başakşehir ekibi 4. hakem Sebastian Coltescu değişmeden maça çıkmayacaklarını söyledi. UEFA yetkilileri hemen olaya müdehale ettiler ve hakem değişikliği yaşandı.

Bu değişikliğe rağmen temsilcimi Başakşehir yaşanan sıkıntılardan dolayı maçı devam ettirmeme kararı alarak sahayı terk etti. Kaldıkları otele geri dönen takımızın yanında tüm ülke halkı sosyal medya hesapları sayesinde oldu.

Demba Ba yaşanan bu olay sonrasında çok sinirlendi ve etkili bir açıklama yaptı.

“Beyaz birisi hakkında konuşurken ona ‘Beyaz insan’ demiyor, sadece ‘insan’ diyorsunuz. Peki neden siyah bir insan hakkında konuşurken ‘Siyah insan’ diyorsunuz ki?” diyerek 4. hakem Sebastian Coltescu’nun yaptığı davranışa tepkisini gösterdi.

UEFA yönetimi hızlı bir şekilde ilgili hakem hakkında gerekli işlemlerin başlatılacağını ve ırkçıla karşı olduklarını belirten açıklamalarda bulundu.