UEFA ŞAMPİYONLAR LİGİ’NDE IRKÇILIĞA HAYIR

Posted by

UEFA Şampiyonlar Ligi’nde dün akşam oynanması gerekn PSG – Başakşehir maçı 4. hakemin ırkçı yaklaşımı ile bir kaosa sebep oldu ve maç bu akşam 9 Aralık 2020 Çarşambaya ertelendi.

UEFA Şampiyonlar Ligi Paris Saint Germain – Başakşehir maçı 4. hakemin ırkçı tavrı ve söylemlerinin gölgesinde kaldı. Şu an tüm dünyanın konuştuğu bir maç hatta olay haline gelen bu durum UEFA‘nın üzerinde kara bir leke olarak kalacak.

NO TO RASICM

Uzun yıllardır ” No to Rasicm” paylaşımları ve inancı üzerine konuşan UEFA 8 Aralık Salı günü PSG – Başakşehir maçında kendi atadığı hakemi tarafından ihanete uğradı. Rumen asıllı 4. hakem Sebastian Coltescu ırkçı söylemleri ve tavrı yüzünden maçın ertelenmesine ve kendi işinden olmasına sebep oldu.

Rumen asıllı Sebastian Coltescu temsilcimiz Başakşehir’in yardımcı antrenörü Pierre Webo’ya ırkçı söylemlerde bulundu. Webo bu söylemler karşısında 4. hakem Coltescu’ya tepki gösterince hemen kırmızı kart yedi. Bu durumun ardından Başakşehir ekibi PSG ekibi hızlıca sahayı terk etti. Önce 4. hakem değişirse maça çıkacaklarını belirten Başakşehir ekibi 4. hakem Sebastian Coltescu maçtan alınmasına rağmen sahaya çıkmayı reddetti.

UEFA 4. hakem Sebastian Coltescu hakkında hemen işlemlere başladığını ve ırkçılığa karşı olduğu açıklamlarında bulundu. Bunun yanında da PSG takımı başta olmak üzere tüm dünya ve ülkemizden de Pierre Webo’ya destek mesajları yağdı.

Ülkemizde ki birçok önemli isim ve kuruluş resmi Twitter hesaplarından “Irkçılığa hayır! Webo’nun yanındayız!” gibi destek paylaşımları yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ekrem İmamoğlu, CHP, MHP, Mansur Yavaş, Kemal Kılıçdaroğlu, Galatasaray SK, Fenerbahçe SK, Beşiktaş SK, Vahap Seçer, Zeydan Karalar, Ankara’da bulunan tüm bakanlıklar…

DEMBA BA ÇOK GERGİN

Demba Ba yaşanan bu durum karşısında oldukça öfkelendi ve kırıldı. Uzun yıllardır aşılmaya çalışan ama hala içlerde bir yerlerde aşılamayan bu renk konusu Başakşehirli oyuncu Demba Ba’yı çok sinirlendirdi.

“Beyaz birisi hakkında konuşurken ona ‘Beyaz insan’ demiyor, sadece ‘insan’ diyorsunuz. Peki neden siyah bir insan hakkında konuşurken ‘Siyah insan’ diyorsunuz ki?” diyerek 4. hakem Sebastian Coltescu’ya tepkisini gösterdi.

MAÇ NE ZAMAN OYNANACAK?

Ertelenen PSG – Başakşehir maçı 9 Aralık 2020 Çarşamba akşamı oynanacak. Bu maçta 4lü hakem ekibi komple değiştirildi. Olaylı maçı Hollandalı hakem Danny Makkelie yönetecek ve maçın dördüncü hakem ise Polonyalı Bartosz Frankowski olacak.