UEFA Uluslar Ligi’nde Türkiye’nin Yeni Rakipleri Belli Oldu

Posted by

Geçtiğimiz yıl ve aylar öncesinde UEFA Uluslar Ligi’nde mücadele eden A Milli Futbol Takımı’mız, burada umduğunu bulamamış ve bir alt lige düşmüştü. Ardından A Milli Futbol Takımı’mız, kötü geçen bir Avrupa Şampiyonası’nı (EURO 2020) geride bırakmıştı.

Daha sonra ise Dünya Kupası Elemeleri’nde maçlar oynayan Türkiye, grubunu ikinci sırada tamamladığı için Katar’da düzenlecek olarak 2022 Dünya Kupası’na direkt gitmekten ziyade play-off oynama hakkı kazandı. Bu bağlamda, A Milli Futbol Takımı’mızın zorlu rakipleri ise Portekiz ile İtalya oldu. Bir yandan bu play-off maçlarına odaklanan Türkiye, diğer yandan da önümüzde sene yeniden düzenlenecek olan UEFA Uluslar Ligi’nde kura heyecanı yaşadı.

Geçtiğimiz gün UEFA tarafından 2022 – 2023 sezonu için Uluslar Ligi kurası gerçekleştirildi. Bu doğrultuda, A Milli Futbol Takımı’mız C Ligi’nin 1. Grubu’nda yer aldı. Türkiye’nin bu gruptaki rakipleri ise şöyle oldu: Lüksemburg, Litvanya, Faroe Adaları.

UEFA Uluslar Ligi’nin 2022 – 2023 Sezonundaki Grupları ve Takımları

UEFA Uluslar Ligi’nin 2022 – 2023 sezonu için kura çekimi gerçekleşti ve Türkiye’nin gruptaki rakipleri Lüksemburg, Litvanya ve Faroe Adaları oldu. Kura çekimim sonucunda diğer gruplardaki takımlarda yerlerini aldı.

Bu doğrultuda, A Ligi 1. Grup’ta Fransa, Danimarka, Hırvatistan, Avusturya; A Ligi 2. Grup’ta İspanya, Portekiz, İsviçre, Çekya; A Ligi 3. Grup’ta İtalya, Almanya, İngiltere, Macaristan; A Ligi 4. Grup’ta Belçika, Hollanda, Polonya, Galler; B Ligi 1. Grup’ta Ukrayna, İskoçya, İrlanda Cumhuriyeti, Ermenistan; B Ligi 2. Grup: İzlanda, Rusya, İsrail, Arnavutluk;

B Ligi 3. Grup: Bosna Hersek, Finlandiya, Romanya, Karadağ; B Ligi 4. Grup: İsveç, Norveç, Sırbistan, Slovenya; C Ligi 2. Grup: Kuzey İrlanda, Yunanistan, Kosova, Kıbrıs Rum Kesimi, Estonya; C Ligi 3. Grup: Slovakya, Belarus, Azerbaycan, Kazakistan-Moldova; C Ligi 4. Grup: Bulgaristan, Kuzey Makedonya, Gürcistan, Cebelitarık; D Ligi 1. Grup’ta Lihtenştayn, Andorra, Kazakistan – Moldova, Letonya ve D Ligi 2. Grup’ta San Marino, Kıbrıs Rum Kesimi – Estonya, Malta takımları yer aldılar.

UEFA Uluslar Ligi’nin 2022 – 2023 Sezonundaki Maç Takvimi

UEFA Uluslar Ligi’nin 2022 – 2023 sezonu için yapılan kura çekiminde grupların ve takımların yanı sıra maç takvimi de belli oldu. Bu bağlamda, UEFA Uluslar Ligi’indeki 1 ve 2. Maçlar 2 – 8 Haziran 2022; 3 ve 4. Maçlar 8 – 14 Haziran 2022; 5 ve 6.

Maçlar; 22 – 27 Eylül 2022 tarihlerinde oynanacak. Daha sonra UEFA Uluslar Ligi’nin yarı finalleri ise 14 – 15 Haziran 2023 tarihinde yapılacak. Ardından son olarak final ve üçüncülük maçları ise 18 Haziran 2023 tarihinde gerçekleştirilecek.