UEFA, FIFA VE AVRUPA SÜPER LİGİ SAVAŞLARI

Posted by

Spor gündemine bomba gibi düşen Avrupa’nın 12 dev takımının oluşturduğu Süper Lig projesi, futbol dünyasını meşgul etmeye devam ediyor. Avrupa Süper Ligi olarak duyurulan bu yeni oluşum, UEFA ve FIFA’nın itirazlarına rağmen uygulamaya konuldu.

15 kurucu üye ile birlikte toplamda 20 takımın mücadele edeceği lig, Ağustos ayında başlıyor. Gündemi fazlasıyla meşgul eden bir başka unsur ise Avrupa Süper Ligi’nin 4 milyar Euro’luk finans desteğinin, ABD yatırım bankası JP Morgan tarafından karşılanacak olması.

Dünya futbol gündemi günlerdir radikal bir karar etrafında belirleniyor. Bir yandan UEFA, Şampiyonlar Ligi’nin 2024’ten sonra uygulanacak olan formatını belirlemek için bir araya gelirken bir yandan da Avrupa’nın en büyük kulüplerinden 12’si, Avrupa Süper Ligi projesini dünyaya duyuruyor. Son günlerde basına yansıyan haberlere göre, Avrupa Süper Ligi’nin kurucu 12 üyesi belirlendi.

İngiltere’den Chelsea, Arsenal, Manchester City, Liverpool, Manchester United ve Tottenham; İtalya’dan Juventus, Milan ve Inter; İspanya’dan ise Barcelona, Real Madrid ve Atletico Madrid söz konusu ligin kurucu üyeleri oldular. Öte yandan Avrupa Süper Ligi’nin Başkanı, Real Madrid’in de Başkanı olan Florentino Perez oldu.

Perez’in yardımcıları ise Juventus’un Başkanı Andrea Agnelli ve Manchester United’ın Başkanı Joel Glazer oldu. İlerleyen günlerde 12 kurucu üyenin yanına 3 kurucu üyenin daha ekleneceği ligin finansmanı ise ABD yatırım bankası JP Morgan olacak.

Bankanın 4 milyar Euro’luk finans sağlayacağı Avrupa Süper Ligi’ndeki 15 kurucu üye ise kulüp başına 350 milyon Euro ön ödeme alacak. Öte yandan 20 takımlık ligin geriye kalan 5 takımı da her sezonki performanslarına göre belirlenecek. Devler Ligi’nde şampiyon olan bir takım ortalama 120 milyon Euro kazanırken, Avrupa Süper Ligi’nde şampiyon olan bir takım 400 milyon Euro kazanacak.

Bunun dışında Avrupa’nın 12 dev takımı, bu girişimi gerçekleştirmekle aslında koronavirüs salgınının yarattığı olumsuz ekonomik koşullardan sıyrılıp kasalarını daha çok doldurmak istiyor. Bununla birlikte ise yeterli koşullar sağlandığında Kadınlar Süper Ligi’nin de kurulması sağlanacak. Ancak Avrupa Süper Ligi’nin tüm bu girişimleri hem UEFA’yı hem de FIFA’yı rahatsız ediyor.

UEFA’nın Danimarkalı yönetim kurulu üyesi Jesper Moller konuyla ilgili açıklamada, Şampiyonlar Ligi’nde yarı finale kalan Manchester City, Real Madrid ve Chelsea’nin turnuvadan men edilmesini beklediğini ifade etti. Moller, bu işlemin Cuma günü olmasını beklediğini ve daha sonra da bu sezonki Şampiyonlar Ligi’nin nasıl tamamlanacağı konusunda bir çözüm bulunması gereceğini dile getirdi.