Avrupa Süper Ligi Hakkında Tüm Detaylar

Posted by

Süper Lig, ya da Avrupa Süper Ligi, bir grup Avrupalı futbol kulübü tarafından oluşturulan, yıllık bir uluslararası futbol turnuvasıdır. Bu turnuva, içinden çıktığı UEFA Şampiyonlar Ligi’nin rakibidir. Avrupa Süper Ligi, uzun söylentiler sonucunda 2021 yılının Nisan ayında, on iki kulüp tarafından yapılan ortak bir açıklamayla kurulmuştur ve başkanı, Florentino Perez’dir.

Avrupa Süper Ligi Tarihi

Avrupa Süper Ligi benzeri bir organizasyonun kurulması fikri, 1998 yılına dayanmaktadır. İtalyan şirketi Media Partner’ın önerisi, UEFA’nın Şampiyonlar Ligi’nde yaptığı yeniliklerin sonucunda cevap bulmamıştır. O günden beri yapılan çeşitli denemeler de başarısızlıkla sonuçlanmıştır.

Kuruluş

Avrupa Süper Ligi, 18 Nisan 2021 tarihinde kurucu kulüplerin yaptığı ortak açıklama ile kurulmuştur. Söz konusu açıklama, UEFA Yönetim Kurulu’nun 2024-25 sezonundan itibaren Şampiyonlar Ligi formatında yapılacak değişiklikleri açıklaması beklenen toplantıdan bir gün önce yapılmıştır. Basın açıklamasında Avrupa’nın elit kulüplerinin birbiriyle daha fazla maç oynamasının hedeflendiği açıklamıştır. Ayrıca, Avrupa Süper Ligi’nin, en kısa sürede kadın futbolu için de uygulamaya geçirileceği açıklamada paylaşılmıştır.

Kurucu Kulüpler

Organizasyonun kurucu on iki üyesi vardır. Ayrıca, önümüzdeki sezon katılması beklenen üç kulüp de eklendiğinde bu sayı on beşi bulmaktadır. Kurucu on iki üye kulüp şunlardır: İngiltere’den Arsenal, Chelsea, Manchester City, Manchester United ve Tottenham Hotspur; İtalya’dan Inter Milan, Juventus ve Milan; İspanya’dan ise Atletico Madrid, Real Madrid ve Barcelona.

Fransa’dan Paris Saint-Germain, Almanya’dan Bayern Munich ve Borussia Dortmund, Portekiz’den ise Porto kuüpleri, organizasyonda yer almayacaklarını açıklamışlardır.

Avrupa Süper Ligi Formatı

Avrupa Süper Ligi, kurucu on beş kulüp ve sezonluk performansa bağlı beş diğer kulübün katılımıyla yirmi kulüpten oluşması planlanan bir organizasyondur. Turnuvanın, on takımlık iki grup halinde oynanması öngörülmektedir. Deplasmanlı bir lig olması tasarlanan Avrupa Süper Ligi’nde her takım on sekiz maça çıkacak, bu maçlar ise hafta içinde oynanacaktır. İki grubu ilk üçte bitiren kulüpler çeyrek finale çıkacak, gruplarda dördüncü ve beşinci olan kulüpler ise çeyrek finale çıkmak için iki maçlı bir eleme oynayacaktır.

Turnuvanın çeyrek ve yarı finalleri iki maç üzerinden, finali ise tek maç olarak oynanacaktır. Turnuvanın, çeyrek finalden sonra dört haftalık bir zaman diliminde bitirilmesi, final karşılaşmasının mayıs ayında oynanması öngörülmektedir. Turnuvada yüz sekseni grup aşaması, on yedisi ise eleme aşamasında olmak üzere yüz doksan yedi maç oynanacaktır.

Avrupa Süper Ligi’ne katılacak kulüplerin, kendi ülkelerinin liglerinde de mücadele edeceği açıklanmıştır.

Ekonomi

Turnuva, katılımcı kulüplerin harcamasını kısıtlamayacak niteliktedir. Kurucu kulüpler, yaklaşık 3,5 milyar Euro gelir elde edecektir.

Yönetim

Avrupa Süper Ligi’nin başkanı, Real Madrid Kulübü başkanı Florentino Perez’dir. Yardımcı başkanlar ise Juventus başkanı Andrea Agnelli, Manchester United başkanı Joel Glazer, Liverpool’un sahibi John W. Henry ve Arsenal’in sahibi Stan Kroenke’dir.

Tepkiler

Avrupa Süper Ligi’nin kurulduğunun açıklanması, dünya futbol kamuoyunda şiddetli tepkilere sebep olmuştur. UEFA ve FIFA, Avrupa Süper Ligi’ne katılan kulüplerin yerel, kıtasal ve global şampiyonlardan men edileceğini açıklamıştır. Danimarka Futbol Federasyonu başkanı ve UEFA Yönetim Kurulu üyesi Jesper Moller, 2020-21 sezonunda UEFA Şampiyonlar Ligi’nde yarı finale kalan Chelsea, Real Madrid ve Manchester City kulüplerinin 23 Nisan tarihine kadar bu organizasyondan men edilmelerini beklediğini açıklamıştır.