Türkiye’nin EURO 2020 Öncesi Avrupa Kupaları Öyküleri

Posted by

A Milli Futbol Takımı’mızın da mücadele edeceği EURO 2020’nin başlamasına günler kala heyecan giderek artıyor. Hatırlanacağı üzere Türkiye, daha önce 4 kez Avrupa Futbol Şampiyonaları’na katıldı. İlk olarak İngiltere’de EURO 1996’ya katılan Türkiye, grup maçlarında Portekiz, Hırvatistan ve Danimarka ile oynadı. Fakat, gol bile atamadığımız bu turnuvayı puansız tamamlamış olduk.

Daha sonra Belçika ve Hollanda’nın ev sahipliğinde EURO 2000’e katılan Türkiye, grup maçlarında İtalya, Belçika ve İsveç mücade etti. Avrupa kupalarında ilk golünü ve ilk puanını bu turnuvada alan Türkiye, yine ilk kez bu turnuvada çeyrek finale yükseldi. Fakat, çeyrek finalde Portekiz’e yenilerek turnuvaya veda etti.

EURO 2008 ve EURO 2016

Avusturya ve İsveç’in ortaklaşa düzenlediği EURO 2008 ise Türkiye’nin en unutulmaz şampiyonalarından biri oldu. Grup maçlarında Portekiz, Çek Cumhuriyeti ve İsviçre ile karşılaşan Türkiye, geri dönüşlerin takımı ünvanını bu turnuvada kazandı. Türkiye, İsviçre maçını 1 – 0’dan 2 – 1, Çek Cumhuriyet maçını da 2 – 0’dan 3 – 2 kazanmayı başardı. Çeyrek finalde Hırvatistan le oynayan Türkiye, uzatmaların 119. Dakikasında karşılaşmada 1 – 0 geriye düşmesine rağmen maçın bitimine saniyeler kala attığı golle maçı penaltılara taşımayı başardı.

Penaltılarda rakibini yenen Türkiye, yarı finalde Almanya ile eşleşti. Almanya maçında ise 1 – 0 öne geçen Türkiye, sonra 2 – 1 geriye düştü. Her ne kadar Türkiye, skoru 2 – 2 yapsa da son dakikalarda yediği golle maçtan 3 – 2 mağlup ayrıldı.

Fransa’nın ev sahipliğindeki EURO 2016’da ise “Biz bitti demeden bitmez” sloganı ile turnuvaya başlayan Türkiye, eleme maçlarında sıkıntılı maçlar oynayıp sonuçlar aldı. Eleme aşamasında son maçta İzlanda’yı 1 – 0 yenen Türkiye, en iyi 3. takım olarak EURO 2016’ya katıldı. Zor geçen eleme maçlarından sonra grup maçları da Türkiye için zor geçti ve gruptan çıkmayı başaramadı.

EURO 2020 Öncesi Türkiye’nin Macerası

EURO 2016’dan sonra Türkiye’de teknik direktörlük görevine Fatih Terim yerine Lucescu getirildi. Gençlere şans vererek yeni bir takım kurmaya çalışan Lucescu, 9’u hazırlık maçı olmak üzere17 maçta 4 galibiyet, 6 berabelrik ve 7 mağlubiyet aldı.

Bu sonuçlardan sonra 74 yaşındaki teknik direktörün yerine daha önce 2002 Dünya Kupası’nda takımı çalıştıran tecrübeli teknik adam Şenol Güneş göreve getirildi. Türkiye, teknik direktör Şenol Güneş ile EURO 2020 eleme maçlarında Arnavutluk, Moldova, Fransa, İzlanda ve Andorra’ya karşı oldukça başarılı sonuçlar alarak EURO 2020’ye gitmeye hak kazandı.