TÜRK SPOR TARİHİ’NE ADINI YAZDIRAN KADIN SPORCULARIMIZ 2

Posted by

Ülkemizde, 1936 Berlin Olimpiyatları’na katılarak bir ilki başaran Türk sporunun gururu haline gelen Halet Çambel ve Suat Fetgeri Aşeni birçok kadın sporcuya örnek oldu.

Sporun her türlü alanında büyük başarılara imza atan Türk kadınları ay – yıldızlı bayrağı gururla dalgalandırmaya devam ettiriyorlar. Türk Spor Tarihi’ne adını altın harflerle yazdıran kadın sporcularımızın başarılarını sizin için derledik…

Şahika Ercümen Tarihi Bir Dalış Gerçekleştirdi

3. Ulusal Antarktika Bilim Seferi için gittiği beyaz kıta da tüpsüz dalış gerçekleştirerek ilk kadın Türk sporcu olan Şahika Encümen adını tarihe yazdırdı. Türk bilim insanlarının da kıtaya giderek Şahika’ya destek olarak Türk bayrağını Antarktika’da dalgalandırdılar.

Güreşte İlk Altın Madalya Yasemin Adar İle Geldi

Yasemin Adar, Türkiye’ye adını ilk kez 2016 senesince Letonya’nın başkenti Riga’da düzenlenen Avrupa Şampiyonası’nda duyururken aynı zamanda Avrupa şampiyonluğuna ulaşan ilk milli kadın sporcu oldu. Bu başarısıyla altın madalya kazanan Yasemin, Türk güreş tarihine muhteşem bir giriş yaptı.

Bu şampiyonlukla yetinmeyen Yasemin Adar, üst üste 4 kez altın madalya kazanarak Avrupa’nın zirvesine yerleşti.

Sadece Avrupa şampiyonluğunun yanı sıra dünya zirvesine de adını yazdıran milli güreşçi, 2017 yılında Fransa’nın başkenti Paris’te düzenlenen Dünya Şampiyonasında bir ilke imza attı. 29 yaşındaki Yasemin, dünya şampiyonu ilk kadın Türk güreşçi olarak adını tarihe yazdırdı.

Türk Güreş Tarihi’nde ‘İlklerin Kadını’ olarak tanınan Yasemin Adar, bu sene düzenlenecek olan Tokyo Olimpiyatları’na katılarak adını zirveye yazdırmayı hedefliyor.

Madalya Kazanan tek Türk Badmintoncu: Özge Bayrak

2014 senesinde Rusya’nın Kazan kentinde gerçekleştirilen Avrupa Badminton Şampiyonası’nda tek kadınlarda bronz madalya kazanarak bir ilki gerçekleştiren milli badmintoncu Özge Bayrak, büyükler kategorisinde şampiyon olarak madalya alan tek Türk badmintoncu olarak adını unutulmazlar arasına yazdırdı.

Farklı Klasmanlarda İlk Kez Türk Kadın Sporcular Temsil Etti

Londra’da düzenlenen 2012 Olimpiyatları’nda Neslihan Yiğit badmintonda, Göksu Üçtaş Şanlı ise jimnastik branşında ülkemizi temsil eden sporcular oldu.

2016 Rio Olimpiyatları’nda ise Çağla Büyükakçay teniste göğsümüzü kabartırken, İlke Özyüksel ise modern pentatlonda mücadele etti.

Ayrıca milli sporcu Çağla Büyükakçay, 2016 senesinde düzenlenen TEB BNP Paribas İstanbul Cup’ta tarihi bir başarıya imza attı.

Milli tenisçi, final mücadelesinde rakibi Danka Kovinic’i mağlup ederek WTA turnuvalarında şampiyon olan ilk Türk kadın sporcu oldu.

2018 Yılının Klasik Yayda En Başarılı Sporcusu Yasemin Ecem Anagöz Oldu

2018 yılında dünyanın en başarılı sporcusu ödülüne layık görülen Yasemin Ecem Anagöz, 2018 Avrupa Şampiyonası’nda kadınlar klasik yay kategorisinde birincilik elde ederek altın madalya kazandı. Türkiye’nin son zamanlarda önemli başarılar elde ettiği okçuluk branşında Ecem, göğsümüzü gururla kabartan bir olaya imza attı.