TÜRK SPOR TARİHİ’NE ADINI YAZDIRAN KADIN SPORCULARIMIZ

Posted by

Ülkemizde, 1936 Berlin Olimpiyatları’na katılarak bir ilki başaran Türk sporunun gururu haline gelen Halet Çambel ve Suat Fetgeri Aşeni birçok kadın sporcuya örnek oldu.

Sporun her türlü alanında büyük başarılara imza atan Türk kadınları ay – yıldızlı bayrağı gururla dalgalandırmaya devam ettiriyorlar. Türk Spor Tarihi’ne adını altın harflerle yazdıran kadın sporcularımızın başarılarını sizin için derledik…

Filenin Sultanları Başarılara Doyamıyor

A Milli Kadın Voleybol Takımı, 16 yıllık aranın ardından Avrupa Şampiyonası’nda final oynadı. Ay – yıldızlı ekip, 2019 Avrupa Kadınlar Voleybol Şampiyonası’nda gösterdiği ekiple bütün dikkatleri üzerinde topladı. Türkiye’nin de ev sahipliği yaptığı şampiyonada final maçı Ankara’da oynandı. Son maçta Sırbistan’a 3 – 2 yenilen Filenin Sultanları organizasyon tarihinde ilk kez gümüş madalya aldı.

Ay – yıldızlı ekip, 2020 CEV Tokyo Olimpiyat Oyunları Avrupa Kıta Elemeleri’nde Almanya’yı yenerek olimpiyatlara katılmayı garantiledi.

Olimpiyatta Altın Madalya Kazanan Tek Kadın Sporcu Nurcan Taylan

Nurcan Taylan, 2004 Atina Olimpiyatlarında altın madalya kazanan tek kadın sporcu olarak adını Türk Spor Tarihi’ne adını yazdırdı. Halil Mutlu ve Taner Sağır ile birlikte halter alanında altın madalya kazanan Türk sporcular arasında yer alan Nurcan Taylan bizi gururlandıran bir başarıya imza attı.

2019 yılında Tayland’ın Pattaya şehrinde düzenlenen Dünya Şampiyonası’nda 45 kiloda mücadele eden milli halterci Şaziye, koparma dalında 77 kilo ile altın, silkme branşında 92 kilo ile gümüş, toplamda 169 kiloluk derece elde ederek şampiyonluğa ulaşarak altın madalya aldı.

İpek Soylu ve İlk Grand Slam Şampiyonluğu

2014 ABD Açık Tenis Turnuvası’nda genç çiftler kategorisinde yarışan milli tenisçimiz İpek Soylu finalde İsviçreli partneri Jil Belen Teichmann ile şampiyonluğa ulaşarak Türkiye’nin ilk grand slam şampiyonu tenisçisi olarak adını Türk Spor Tarihi’ne yazdırdı. 

Sümeyye Boyacı ve Nazmiye Muratlı Engel Tanımadı

Milli paralimpik yüzücü Sümeyye Boyacı, 2018 senesinde gerçekleştirilen Avrupa Şampiyonası’nda altın madalya elde etti. İngiltere’nin başkenti Londra’da düzenlenen 2019 Dünya Paralimpik Yüzme Şampiyonası’nda S5 kadınlar 50 metre sırtüstünde de gümüş madalya kazanan Sümeyye Boyacının doğuştan iki kolu bulunmuyor.

Paralimpik halter branşında mücadele eden Nazmiye Muratlı, hem 2012 hem de 2016 senesinde düzenlenen paralimpik oyunlarında altın madalya kazanarak büyük bir alkış topladı.

Ayrıca, 2016 Rio Paralimpik Oyunları’nda Kadın Golbol Milli Takımı, final müsabakasında 4 – 1 yenerek dünya şampiyonluğuna uzandı.