Tottenham’ın Kornerleri

Posted by

7. haftası geride kalmış olan Premier Lig’de şu ana dek duran top gollerinin zirve yerinde Antonio Conte’nin Tottenham’ı yer almakta.

Tottenham Hotspur, iki korner golü kaydettiği son Leicester City karşılaşmasına kaleci haricinde 1.85 ve üzeri tam 8 oyuncuyla mücadeleye çıktı. Kalan iki isimden biri geçiş hücumunu kontrol altına alan Sessegnon, diğeri de 1.85 sınırını sadece bir santimetreyle kaçıran Richarlison’du.

Boy ortalaması açısından yüksek ve savunma için eşleşme problemi çıkaracak olan oyuncu sayısı fazla takımlar, spesifik açıdan hava topuna iyi çıkan isimleri de barındırıyorsa, bu dakika itibariyle iş bütünüyle ölü topları nasıl kullandığınıza bakmakta.

Doğru Oyuncu, Doğru Konum

Bu işin kanunu olan bir durum değildir fakat kornerlerde mutlaka başvurulması gereken bazı ipuçları vardır. Eğer ki ön direk, rakibin en az iki serbest futbolcusu tarafından doğru şekilde konumlandırılarak savunulmuyorsa kısa oyuncularınız için topu arkaya çevirme açısından ideal ortam oluşur. Top oyunculara gelene kadar hiç kimseyle karşılaşmamış oluyor. Tottenham genellikle uzun boylu oyunculardan kurulan bir takım fakat bu isimlerin hepsi duran toplarda rakibin üzerine binerek kafa vurabilecek isimlerden olmamakta. Onlardan biri haline gelen Ivan Perisic, ön direkte konumlanmakta. Bu tercih, normal durumda korner tehdidi oluşturması beklenmeyen bir oyuncuyu bir anda tehdit haline getirmekte.

Londra ekibi, kendi adına oldukça kötü geçen, akan oyunda uzun süreçte üstünlüğü sağlayamadığı ve skor bulmakta zorluk yaşadığı Wolverhampton maçında, tam olarak yerleşim ürünü olan bir gol kaydetti. Son’un ortası, eşleşmenin umursanmadığı bir oyuncunun çıkamadığı ön direk tarafında Perisic ile buluştu. Top Perisic’e geldiğinde yakın direğe iki kişi koşarak altıpasın göbeğinde Davinson Sanchez yer aldı. Bu üç oyuncunun bulunması ve kaleye konumları, kalecinin çıkmasını imkansız hale getirdi. Perisic’in çevirmiş olduğu top arka direkte Harry Kane’i bularak savunmanın bütün konsantrasyonu ön direkte olduğu sırada Kane’e sadece basit bir bitirici vuruş görevi kalmış oldu.

Opsiyon Değil, Zorunluluk Durumu

Duran top golleri futbol oyunlarında atılan gollerin neredeyse %30’una ve belki de daha çoğuna tekabül etmekte. Akan oyunda emeğinizin olduğu bir plan, kötü duran bir top kullanmanız ya da savunma durumunuzun olmaması nedeniyle çöp olabilmekte. Tam tersi şekilde ise işler hiç istediğiniz durumda gitmezken sizi duran top alanındaki başarınız kurtarabilir.

Ankaragücü geçen sene ligin ilk 7 sırası içerisindeyken akan oyunda en az gol sağlayan ekipti. Buna rağmen tam 20 duran top golü üretmeyi elde etmiş ve pek çok maçta da sonuca bu şekilde ulaşmışlardı. Sonunda ise ligi zirvede tamamlayarak Süper Lig’e dönmeyi başarmışlardı.

Kadro kurmadan itibaren hazırlık periyoduna artık ölü topların ekstra bir güç sayılamayacağı bir dönem yaşamaktayız. Çalışan ekipler fark yaratıyor, çalışmayanlar ise haliyle geride kalıyor.