TFF 1.LİG’E VAR MÜJDESİ

Posted by

Türkiye Futbol Federasyonu Spor Toto 1.lig için müjdeli haberi verdi.  Türkiye Futbol Federasyonu Spor Toto 1.lig de 2020-2023 sezon ve sonrasında video yardımcı hakem sisteminin kullanılacağını duyurdu.

Türkiye Futbol Federasyonu yönetim kurulunun 30 Mart 2021 tarihinde yapmış olduğu toplantının ardından TFF Spor Toto 1. Lig de 2020-2023 Sezonu ve sonraki sezonlarda video yardımcı hakem sisteminin yürürlüğe girmesi konusunda karara varıldı.

FIFA İLE PROTOKOL İMZALANACAK

FIFA ile anlaşma yapmaya hazırlanan Türkiye Futbol Federasyonu yönetim kurulu, Yeri Riva’da olan Türkiye Futbol Federasyonu video yardımcı hakem merkezi ve Türkiye Futbol Federasyonu süper toto 1. lig karşılaşmalarının oynanacağı stadyumlarda ki teknik altyapı çalışmaları operatör kadrolar ve gerekli protokoller ile alakalı kim hususlardaki yapılan çalışmaların eksiksiz bir şekilde tamamlanması hedefi ile video yardımcı hakem uygulamasının 2022-2023 sezonunda kullanılmaya başlanıp söz konusu sezondan itibaren Geriye kalan bütün sezonlarda stabil bir şekilde uygulanması konusunda kararı varılmış oldu.

Yapılan bu Atılım ile beraber Türkiye bu kapsamda Spor Toto Süper Lig ve Türkiye Futbol Federasyonu 1.lig olmak kaydıyla en üst seviyedeki 2 Ligi’nde video yardımcı hakem uygulaması kullanan Avrupa’nın Nadir ülkelerinden birisi olacak.

TÜRKİYE’DE KULLANIM ALANI

2018/2019 sezonu itibariyle Süper Lig kapsamında kullanılmaya başlanan video yardımcı hakem sistemi Türkiye’de Ziraat Türkiye Kupası son 16 turu, Süper Kupa, Türkiye Futbol Federasyonu 1. lig play-off karşılaşmaları ve süper lig karşılaşmaları olmak üzere birçok resmi organizasyonda faaliyet gösteriyor.

FIFA tarafından duyulduktan sonra 2018 Dünya Kupası’nda kullanılmaya başlamasının ardından tüm dünya genelinde hızlı bir şekilde yayılmaya başlayan video yardımcı hakem sistemi Ülkemizde ilk defa online olarak 2017/2018 sezonunda Türkiye Futbol Federasyonu 1. Lig play-off karşılaşmalarının yarı finallerinde ve TFF 1. Lig play-off karşılaşmalarının finalinde yürürlüğe girmesiyle başlamıştı.

Türkiye Futbol Federasyonu Spor Toto 1.lig için müjdeli haberi yapılan toplantının ardından duyurdu. Türkiye Futbol Federasyonu Spor Toto 1.lig de 2020-2023 sezon ve sonrasında video yardımcı hakem sisteminin kullanılacağını duyurmuş oldu.