Sessiz Kahraman Thiam

Posted by

Fenerbahçe’nin sezon başında Kasımpaşa’dan kadrosuna kattığı Mame Thiam, takım içerisindeki rakiplerini sollamayı başardı. Golcü futbolcu, rakip fileleri sarsarak sarı lacivertlilerin zire yarışında olmasına büyük katkı sağlarken, o özellikleri ile büyük alkış topladı. İşte Mame Thiam ve takımdaki durumu…

Transfer dönemlerinde isim ve kariyer, sahada ise performans konuşur. Fenerbahçe’nin son transfer döneminde Kasımpaşa’dan kadrosuna dahil ettiği Mame Thiam bunun başarılı bir örneği.

Yönetim Onu Sevdi

Sezon başında Kasımpaşa ile anlaşmasının bitmesi üzerine bedelsiz bir şekilde kadrosuna aldığı Senegalli oyuncuya herkes Mbwana Samatta, Papiss Cisse ve Kemal Ademi’nin yanında 4. Forvet olarak anılıyor. Ancak Thiam performansı ile üç ismi de geride bıraktı ve takımın birinci santraforu olmayı başardı.

Fatih Karagümrük maçında da fileleri sarsan 28 yaşındaki Senegalli oyuncu, bu sezon toplam gol sayısını Süper Lig’de attığı 6 gol ile birlikte 8’e yükseltmeyi başardı. Yaptığı 4 asist ile de Fenerbahçe’nin en skorer oyuncusu oldu.

Sahadaki performansının yanı sıra takım içinde ve antrenmanlardaki mütevazi kişiliğine artı bir profesyonellik örneği gösteren ve karakter sahibi olan Mame Thiam, teknik heyetin hem kurtarıcısı hem d sevgilisi konumuna geldi.

Mame Thiam Kimdir?

Mame Baba Thiam, Türkiye Süper Lig kulübü Fenerbahçe’de forvet olarak oynayan Senegalli profesyonel bir futbolcudur. Nguidile Louga Bölgesi’nde doğan Thiam, genç yaşta İtalya’ya gitti.

2007-08 sezonunda İtalya’nın diğer bölge temsilcilerine karşı düzenlenen Coppa Nazionale Primavera için Veneto bölgesi Allievi takımına seçildi. Kulüp seviyesinde, Venedik belediyesinin ana kara bölgesi Chirignago’dan Real San Marco için oynadı. 2008’de Veneto kulübü Treviso tarafından imzalandı.

Ocak 2009’da Samuel Longo ile birlikte Treviso’dan Internazionale tarafından imzalandı. Hemen Inter’in Allievi Nazionali 17 yaş altı takımına girdi, normal sezonda 4 gol attı.

Inter’in 20 yaş altı Primavera takımının Denis Alibec, Mattia Destro, Simone Dell’Agnello, Giuseppe Angarano ve Longo gibi birçok forvet oyuncusu olması nedeniyle Mame Thiam, Ağustos 2009’da Sassuolo’nun Primavera takımına gitti.

Emilia-Romagna tarafı da Alberto Gallinetta’yı ödünç aldı ve korudu. Pellegrino Albanese, Raffaele Conforto ve Giorgio Schiavini gibi eski Inter oyuncularının sayıları kredileri uzattılar veya Inter’den doğrudan imza atma seçeneğini ortadan kaldırdılar.

Thiam, yine Inter akademisinden Diego Falcinelli ile birlikte bir başlangıçtı. Ancak koç başka dizilişi de kullandı ve Thiam’ın bu rolü çok az kez oynamasına rağmen tek pivot olarak Falcinelli’yi tercih etti. O sezon Thiam 4 gol attı.