Sergen Yalçın Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu’na Sevk Edildi

Posted by

Süper Lig’in 12. haftasında lider Alanyaspor zirve yarışındaki rakiplerinden Beşiktaş’ı konuk etmiş ve sahadan 2 – 1 galip ayrılmıştı.

Alanyaspor mağlubiyetinin ardından sert açıklamalarda bulunan Sergen Yalçın “sportmenliğe aykırı açıklamalar” sebebiyle PFDK’ya sevk edildi.

Alanyaspor – Beşiktaş Maçının Ardından Yaptığı Açıklamalardan Dolayı Sergen Yalçın PFDK’ya Sevk Edildi

Süper Lig’in 12. haftasında lider Alanyaspor zirve yarışındaki rakiplerinden Beşiktaş’ı konuk etmiş ve sahadan 2 – 1 galip ayrılmıştı.

Alanyaspor mağlubiyetinin ardından sert açıklamalarda bulunan Sergen Yalçın “sportmenliğe aykırı açıklamalar” sebebiyle PFDK’ya sevk edildi.

PFDK tarafından yapılan açıklamada “BEŞİKTAŞ A.Ş. Kulübü teknik sorumlusu ALİ RIZA SERGEN YALÇIN‘ın 13.12.2020 tarihinde oynanan Aytemiz Alanyaspor – Beşiktaş A.Ş. müsabakası sonrası basın toplantısında ve flaş röportajda yapmış olduğu “sportmenliğe aykırı açıklamalar” nedeniyle Futbol Disiplin Talimatı’nın 38. maddesi uyarınca tedbirsiz olarak PFDK’ya sevkine karar verilmiştir.” ifadelerine yer verildi.

Sergen Yalçın Açıklamalarında Ne Dedi?

Sergen Yalçın zirve yarışı için önemli bir karşılaşmada puan kaybı yaşadıkları hakkında üzüntüsünü belirtirken “ki takımın da zaman zaman aldığı oyun üstünlüğüyle dengeli bir maç oldu.

Oyunun ilk başlarında etkili değildik ama etkili olmamıza rağmen net pozisyonlarımız vardı. İkinci yarıya hamlelerle başladık. İkinci yarı 20-25 dakikalık bölümde çok iyi oynadık ve pozisyonlara girdik.

Golü bulabilseydik oyun çevirme şansımız çok yüksek olurdu ama gol bulamadık. Gol bulamayınca tabii Alanyaspor da güçlü bir takım. İyi oyunculara sahip, ofansif hatta çok önemli oyuncuları var.

Skoru 2-0 yaptılar sonrasında biz bir gol atarak 2-1 yaptık. İlerleyen dakikalarda biz baskı yapmaya çalıştık ama çok sonuç vermedi.

O yüzden bu haftaki müsabakada üzgünüz. Kazanıp hedefe yaklaşmak isterdik ama bu hafta için mümkün olamadı. Çalışıp tekrar eski pozisyonumuzu yakalamaya çalışacağız.” sözlerini söyledi.

Hakem hatalarından dolayı çok fazla puan kaybı yaşadıklarını belirten Sergen Yalçın VAR’ın futbolun doğasını öldürdüğünü “ürekli VAR’dan dönen pozisyonlar var. Rıdvan’ın ağzı burnu dağıldı, hakem sarı kartla geçiştirdi. Yani oyunu oynamakta çok zorlanıyoruz.

Çok hakemlerle ilgili konuşmak istemiyorum ama hakem arkadaşlar maalesef bu oyunun çok uzağındalar. Oyunun doğallığı Türkiye’de tamamen kayboldu.

VAR sistemi devreye girdikten sonra artık oyun VAR’da oturan arkadaşların kararına göre şekilleniyor oyun maalesef bunu söylemek zorundayım.

Çünkü biz başka maçları da takip ediyoruz. Bizim daha lehimize verilen bir VAR karar ben daha görmedim. Herhalde bir Trabzon maçında penaltı verildi. Kasımpaşa maçında 2 yüzde yüz pozisyon var ama arkadaş VAR’a gidip bakmadı bile pozisyonlara.

Kasımpaşa maçındaki pozisyonda top eline çarpıyor hakem gidip VAR’da bile değerlendirmiyor. Bu günkü maçta topu görmeye Raşit arkası dönükken top eline çarpıyor hemen VAR’dakiler çağırıyor ve zart diye penaltıyı veriyorlar.

Bir takımın kaderiyle oynamak bu kadar kolay mı? Kural bu oyununda bir doğası var. Bu kadar ucuz ve bu kadar kolay penaltılar verirsen Türkiye’de maçlar çok adaletli bir şekilde cereyan etmez.

Maalesef bu konuda çok sıkıntılıyız. Buradan MHK’ya sesleniyorum. Futbol hakem arkadaşlara futbolu öğretirsiniz, bu oyunun nasıl oynandığını mı öğretirsiniz, bilmiyorum neyi öğrenirsiniz ama en azından lütfen böyle maç yönetmemelerini sağlayın.” ifadeleri ile belirtti.

Sergen Yalçın’a Dünyaca Ünlü Futbol Adamlarından Destek

Pep Guardiola “Futbolu çok seviyorum ve bu oyuna nefes aldığım ilk günden bu yana büyük bir tutkuyla bağlıyım ancak VAR’ı sevmiyorum.” sözleri ile VAR hakkındaki fikrini belirtti.

Jurgen Klopp ise VAR ile ilgili “Eskiden VAR’ın iyi bir fikir olduğunu söyleyen insanlardan biriydim. Bunu şimdi söyler miyim gerçekten emin değilim.” ifadelerinde bulundu.

Jose Mourinho ise VAR ile ilgili düşüncelerini şu sözlerle açıkladı: “Hakemler de artık basın toplantılarına katılmalı ve kararlarını açıklamalı.

VAR monitörüne gidip pozisyonu gören ve buna göre karar veren onlar. Artık hakemler, bizim görmeyip; kendilerinin gördüğü şeyleri anlatmalı. Bu şekilde daha doğru kararlar çıkacaktır.”