Şampiyonlar Ligi’nde Format Değişikliğine Gidiliyor

Posted by

Avrupa nın bir numaraları kupası UEFA Şampiyonlar Ligi, 32 takım ve 8 gruptan oluşan formatıyla bu sezon son kez düzenlenecek.

Gelecek sezon ise 2024 / 25 sezonu itibariyle Şampiyonlar Ligi’nde yeni format uygulanmaya başlanacak. 2024 / 2025 sezonundan itibaren uygulanması planlanan yeni format, UEFA İcra Kurulu’nda oybirliğiyle onaylandı. Avrupa futbolunun olumlu geleceğini güvence altına almak ve tüm paydaşların değişen ihtiyaçları karşılamak için tasarlandığı belirtilen yeni formatta, kıra genelinde açık rekabet ve sportif liyakat ilkesine olan bağlılığa vurgu yapıldı.

32 takımdan 36 takıma çıkacak olan organizasyonda en büyük değişiklik ise turnuvanın grup aşamasından tek bir lige dönmesi ola farklı bir statüye dönüşecek.

Şampiyonlar Ligi’nde 2023 / 24 sezonu ilk hafta maçları ile tamamlandı ve geride kaldı. Bu sezon devler liginde Süper lig den temsilcimiz sarı kırmızılı takım Galatasaray yarışıyor.

Avrupa futbolunun kulüpler düzeyindeki 1 numaralı organizasyonu, mevcut sistemiyle bu sezon son kez düzenlenecek.

UEFA, yeni formatı daha önce duyurmuş ve 2024 / 25 sezonuyla birlikte değişikliğe gidileceğini açıklamıştı.

YENİ SEZONDA DEVLER LİGİN’DE NELER DEĞİŞECEK?

UEFA, geçtiğimiz yıl yaptığı açıklamada 2024 / 25 sezonuyla birlikte takım sayısının 36’ya çıkacağını duyurdu.

Avusturya’nın başkenti Viyana’da düzenlenen toplantıda “İsviçre Sistemi” adı verilen Şampiyonlar Ligi‘nin yeni formatı onay almıştı. Avrupa Kulüpler Birliği de daha önce yaptığı açıklamada yeni formata destek vereceğini duyurmuştu.

Şampiyonlar Ligi’nde gelecek sezonda uygulanmaya başlayacak sistemle takım sayısı artarken grup etabı yerini lig formatına bırakacak.

Takımlar, mevcut sistemdeki 3 rakiple oynanan 6 grup karşılaşması yerine 8 farklı ekibe karşı 4’ü evinde, 4’ü deplasmanda olmak üzere en az 8 lig maçı yapacak.

Ligi ilk 8’de bitiren takımlar, doğrudan son 16 turuna yükselecek. Ligi 9 ile 24. sıralarda tamamlayan ekipler, son 16 turu için iki ayaklı play – off maçları oynayacak.

Bu sistem ile devler liginde mücadele edecek olan takımların sayısı da artmış olacak ve turnuvanın biraz daha uzun olmasına neden olacak.

AVRUPA VE KONFERANS LİGİ’NDE SİSTEM DEĞİŞECEK Mİ?

Dört yeni kontenjandan biri, UEFA klasmanında 5. basamakta yer alan ülkenin yerel liginde 3. sırayı elde eden takıma gidecek. Bir takım da “Şampiyonlar Yolu“ndan gelerek yerel lig şampiyonları arasından turnuvaya katılacak.

Diğer iki kontenjan ise Avrupa kupalarında bir önceki sezon en iyi kolektif performansı gösteren ülkenin takımlarına verilecek. Takımların önceki sezon Avrupa’da topladığı puanlar, temsil ettikleri ülkenin katılımcı sayısına bölünecek. Söz konusu puan hesaplamasında ilk ikiye giren ülkelerin yerel liglerinden Şampiyonlar Ligi’ne katılım hakkı kazanamayan temsilciler, bu iki kontenjanın sahibi olacak.

Ayrıca Avrupa Ligi ve Avrupa Konferans Ligi’nde de 36’şar ekipten oluşan benzer format uygulanacak.