Türkiye Japonya’yı 3-1 ile Geçerek Olimpiyat Vizesi Aldı

Posted by

Bu yaz elde ettiği başarılar ile ülkemize birden çok gurur yaşatan Filenin Sultanları, yaklaşık on gündür Japonya’da bulunuyor. Yakından takip edenlerin bildiği üzere 15 Eylül 2023 tarihinden bu yana 2024 Paris Olimpiyatları için eleme maçları oynanıyor. 24 ülke, üç farklı grupta mücadele ediyor. Her bir grupta sekiz ülke yer alıyor. Maçlar, Çin, Japonya ve Polonya’da oynanıyor.

Türkiye’nin grubunda Porto Riko, Bulgaristan, Peru, Arjantin, Brezilya, Japonya ve Belçika yer alıyor. Milli takımımız, şu ana kadar oynamış olduğu beş maçı da kazandı. Sondan bir önceki maçında ev sahibi Japonya ile karşı karşıya geldi. TSİ 13.25’te başlayan maçın detaylarına yakından bakmaya ne dersiniz?

Daniele Santarelli Sahaya Farklı Bir İlk Altı ile Çıkmayı Tercih Etti

Türkiye, son olarak Brezilya’yı 3-0 mağlup etti. Son derece çekişmeli geçen maçta zaman zaman zorlanmış olsa da rakibine tek bir set vermedi. Türkiye’nin sıradaki rakibi Japonya idi. Asya voleybolunun milli takımımıza ters geldiği aşikar! Ancak, Japonya, bu defa karşısında bambaşka bir Türkiye buldu.

Daniele Santarelli, sahaya Brezilya maçına kıyasla farklı bir ilk altı ile çıktı. Cansu Özbay’ın yerine Elif Şahin, Gizem Örge’nin yerine ise Simge Aköz tercih edildi. Daniele Santarelli’nin yapmış olduğu bu değişiklikler birçok kişi tarafından garip karşılandı. Defansıyla tanınan Japonya karşısında bizim de Gizem Örge gibi defansif yönü bir hayli kuvvetli olan bir oyuncuya ihtiyacımız olduğu aşikardı. Daniele Santarelli’nin Elif Şahin tercihi biraz daha anlaşılırdı. Cansu Özbay’a kıyasla daha uzun boylu olan Elif Şahin, bize blokta avantaj sağlayabilirdi.

Dört Setlik Maçın Kazananı Türkiye Oldu

Türkiye – Japonya maçının çekişmeli geçeceği aşikar idi. Japonlar, ilk sette beklenenden çok daha iyi oyun ortaya koydular. Bilhassa defansta neredeyse her topa değmeleri söz konusu idi. Melissa Vargas, birkaç blok yiyerek maça moralsiz başladı. Ayrıca, Ebrar Karakurt’un da Japonya karşısında zorlandığı gözlerden kaçmıyordu. Japonya, ilk seti 25-22 kazanarak 1-0 öne geçti. İkinci sette işler tersine döndü. Ebrar Karakurt’un yerine oyuna İlkin Aydın’ın dahil olması, takımımıza iyi geldi. Buna ek olarak, Hande Baladın da bu sette çok iyi bir performans ortaya koydu. Türkiye, bu seti 25-22 kazanarak setlerde durumu 1-1’e getirdi.

Türkiye, üçüncü sette bir ara 17-11 öndeydi. Fakat, Japonya kısa süre içerisinde toparlandı. Çok çekişmeli geçen seti 26-24 kazanan Türkiye, dördüncü sette farkı giderek açtı. Bu seti de 25-12 kazanan milli takımımız, maçtan 3-1 galip ayrıldı. Söz konusu galibiyet, Filenin Sultanları’nın 2024 Paris Olimpiyatları’na katılacağı anlamına geliyordu.

Maçın en skorer ismi Melissa Vargas oldu. 24 yaşındaki oyuncu, maçı 22 sayı ile tamamladı. Hande Baladın 19, İlkin Aydın da takıma 13 sayılık katkıda bulunan isimlerdi.