Nwakaeme Hull City’ye Gidiyor

Posted by

Acun Ilıcalı’nın sahibi olduğu Hull City tanıdık bir ismi daha kadrosuna katmak üzere. İngiliz ekibinin, Trabzonspor ile yolları ayrılan başarılı kanat oyuncusu Anthony Nwakaeme ile anlaşmaya çok yakın olduğu öğrenildi.

Acun Ilıcalı’nın satın almasının ardından adeta bizden bir takıma dönüşen, pek çok Türk’ün sempatisini kazanan Hull City, ilk olarak yine ülkemizde çok tanınıp sevilen Trabzonspor eski futbolcusu ve gol kralı Shota Arvaladze’yi hoca olarak takımın başına getirmişti.

Takımı Shota’ya emanet ettikten sonra transferde Türkiye pazarına oldukça yakın duran Hull City, İngiltre’de gelirlerin Türkiye’ye kıyasla kur farkı sebebiyle çok yüksek olmasıyla bu pazarı tercih ediyor aslında. Her ne kadar Acun Ilıcalı’ya yönelik Türkiye’den başka pazar bilmiyor tarzı eleştiriler olsa da aslında sadece ekonomik olarak bakıldığında Türkiye oldukça uygun bir pazar konumunda.

Bu pazarı bu transfer döneminde de değerlendirmek isteyen Acun Ilıcalı’nın Hull City’si öncelikle Fenerbahçe’den Ozan Tufan’ı kadrosuna kattı. Sonrasında yine Fenerbahçe’nin genç forveti Allahyar ile anlaşan Acun Ilıcalı Antalyaspor’dan Doğukan Sinik’e de İngiltere kapılarını açtı.

Son Gözde Nwakaeme

Süper Lig’de geride bıraktığımız 2021 22 futbol sezonunu şampiyon tamamlayan Trabzonspor kadrosunu büyük ölçüde korudu. Ancak sezonun hem kendisi adına hem de genel olarak en iyi oyuncularından olan Anthony Mwakaeme ile yeni sezon için anlaşma sağlayamadı. Geride kalan 2021 22 futbol sezonu 13 gol 10 asist ile tamamlayan Anthony Nwakaeme ligin en verimli futbolcularından biri olmuş ve hem gol sayısında hem de asist sayısında çift haneli sayılara çıkmayı başarmıştı.

Trabzonspor Başkanı Ahmet Ağaolu’nun yaptığı açıklamaya göre Trabzonspor ile sözleşmesi biten Nijeryalı kanat oyuncusu sözleşme uzatmak için Trabzonspor’dan 2.3 milyon avro garanti ücret talep etmiş. Ahmet Ağaolu Trabzonspor’un bir oyuncuya böyle bir para ödemesinin mümkün olmadığını dolayısıyla da üzülerek de olsa Nijeryalı oyuncu ile yollarını ayırdıklarını açıklamıştı.

Nijeryalı oyuncunun yaşı da düşünüldüğünde tüm iyi istatistikleri ve bu zamana kadar verdiği muazzam katkıya rağmen Trabzonspor taraftarı bu ayrılığı anlayışla karşıladı. Trabzonspor formasıyla 144 maça çıkan oyuncu 47 gol atıp 40 da asist yaparak her iki maçta bir skora etki etmeyi başarmıştı. Trabzonspor formasını ligde 119 maçta giyen oyuncu 41 gol atıp 36 da asiste imza atmıştı.

Anthony Nwakaeme

Önce Beşiktaş ile Anılmıştı

Trabzonspor ile anlaşamayıp da bonservisinin eline alan oyuncunun adı önce Beşiktaş ile anılmıştı. Beşiktaş cephesinden ilgiyi doğrulayan bir mesaj gelmezken Türk spor basınında oyuncuyu Galatasaray’a yazan haberler de görüldü. Ancak bir gerçek var ki 33 yaşındaki Anthony Nwakaeme, her ne kadar bonservisi elinde de olsa yıllık . Milyon avroluk maliyetler Tüm Türk kulüpleri için, mevcut kur dolayısıyla, hayli lüks bir transfer olurdu.