MESUT ÖZİL’İN BAŞARILI KARİYERİ

Posted by

Gerçekleşmesi zor bir rüye, hayal, zor transfer, imkansız bir anlaşma… Son haftalarda duyduğumuz bu cümleler tarihe karışabilir. Mesut Özil Fenerbahçe transferi son aşamaya geldi. Başarılı oyuncudan art arda İstanbul paylaşımları gelmesi iddiaları daha da güçlendiriyor.

Fenerbahçe ile 3,5 yıllık sözleşme imzaladığı kulislerde dönen bir dedikodu. 10 numara formayı yarım dönem giyemeyecek olan Mesut Özil bu sezon sonuna kadar memleketi Zonguldak’ın plaka kodu olan 67 numaralı forma ile Fenerbahçe’yi temsil edecek. Sezon bitiminde de şu an 10 numara formayı giyen Samatta numarasını ekip arkadaşı Mesut Özil’e teslim edecek.

Başarılı oyuncu, Alman asıllı aslen Zonguldaklı olan Mesut Özil‘in kariyer yolculuğuna beraber bir çıkalım. Nerede başladı şimdi nerede ve herkesin gözü önünde nasıl devleşti bu yazımızda kendisini mercek altına aldık.

SIRADAN FUTBOLCUDAN DÜNYACA ÜNLÜ FUTBOLCUYA

Mesut Özil Zonguldaklı bir ailenin çocuğu. Almanya’da doğup büyüyen Özil Gelsenkirchen’de dünyaya geldi. Futbol kariyerine doğduğu yerdeki amatör futbol kulüpleri ile başladı ve iyi ki de başladı.

Almanya’da aldığı eğitimle, disiplin ve düzen konusunda oldukça iyi olan Mesut Özil 2005 yılında Schalke’ye transfer oldu. Bu takımda ekip arkadaşı aynı zamanda takımın yıldızı olan Lincoln’un aldığı 5 maçlık ceza aslında Mesut Özil’in önünü açtı ve ona yarar sağladı.

Mesut Özil ekip arkadaşının çıkamadığı ilk maçta yaptığı asistler ile tüm dikkatleri üzerine çekti ve o 5 maç onun tüm kariyerini etkiledi.

AVRUPA FUTBOLUNA DAMGA VURAN İSİMLERDEN BİRİ

Mesut Özil son 10 yılda geldiği nokta ile Avrupa futboluna damga vuran futbolculardan biri haline geldi. 2008 yılında Schalke’den Werder Bremen’e transfer oldu. Bu takımda da yine asistler ve hücum performansı ile öne çıkan Mesut Özil kesin çıkışını kesinlikle 2010 Dünya Kupası’nda yaptı. O yıl hangi ülke için forma giyeceği tartışılmış ve Mesut Özil’in Almanya tercihi ülkemizde ciddi eleştirilere neden olmuştu.

Fakat Mesut Özil, 2010 Dünya Kupası’nın tamamı boyunca Alman Milli Takımı’nın ilk 11’inde sahada oldu ve takımını attığı goller, yaptığı asistler ile muazzam bir şekilde temsil edince o yılın favori oyuncularından biri oldu. Bu performansı da Türkiye’den de çok beğeni toplanınca eleştiler yerini övgüye bıraktı.

O turnuvadan sonra Mesut Özil Real Madrid’e transfer oldu ve kariyeri gittikçe yükseldi. 3 sezon orada 10 numara forması ile ter döktükten sonra bonservis ücretini daha da yükselterek İngiliz takımı Arsenal’e geçti.

Şimdi de gündemde Türkiye ve Fenerbahçe var. Resmi açıklamaların gelmesini dört gözle bekliyoruz.