Mesut Özil Fenerbahçe’den Ayrıldı

Posted by

Dünyaca ünlü futbol yıldızı Mesut Özil ve Fenerbahçe birlikteliği beklenenden kısa sürdü, Mesut Özil resmen Fenerbahçe’den ayrıldı.

Büyük umutlarla ve uzun uğraşlar sonucunda Arsenal’den Fenerbahçe’ye gelen Mesut Özil’in kontratı feshedildi, Mesut’un futbol kariyerine İstanbul’da devam etmek istediği ve Başakşehir ile görüşme halinde olduğu öğrenildi.

Kaptan Mesut Özil

Mesut Özil, Arsenal’den Fenerbahçe’ye çok büyük umutlarla gelmiş, kendisinden Fenerbahçe’nin yeni Alex de Souza’sı olması beklenmişti adeta. Ancak Mesut Özil zaman zaman kalitesini konuştursa da beklenenleri karşılamaktan çok uzak bir performans sergiledi.

Türk asıllı Alman futbolcu 2020 21 futbol sezonunun devre arasında bedelsiz olarak Fenerbahçe’ye transfer olmuştu. O dönem sadece Türkiye’de değil dünya spor basınında da geniş yer işgal eden Mesut Özil’in alacağı yıllık ücret ise tartılma konusu olmuştu. Mesut’un alacağı ücret basına duyurulmuş olsa da özellikle rakip takım taraftarları bu ücretin Arsenal’de kazandığına kıyasla çok düşük olduğunu ve gerçek ücretinin açıklanmadığını iddia etmişlerdi.

Mesut Özil’in ücretine ilişkin bir başka iddia ise Fenerbahçeli televizyon patronu Acun Ilıcalı’nın dışarıdan bu cüreti finanse edeceğiydi. Bu iddiaların hiçbirisi ispatlanamamış olmakla birlikte zaman zaman gündeme geldi. Mesut Özil’in sahaya çıkması ise gündem yerini Mesut’un performansına bırakmıştı. Arsenal’de de uzun süre oynamadığı için kondisyon anlamında ciddi sorunları olan Mesut Özil buna rağmen klasıyla zaman zaman fark yaratmayı başardı ve formsuz haliyle bile aslında ciddi bir tabela katkısı sundu.

İlk geldiğinde yarım sezonda sadece 1 asist imza atabilen Mesut, Fenerbahçe ile hazırlık kampı geçirmesinin ardından oynadığı 2021 22 futbol sezonunda ligde 7 gol 2 asist, Avrupa’da ise 1 gollük bir performans sergilerken aynı zamanda Fenerbahçe’nin kaptanlığını da yaptı.

Beklenen performansı verememiş olsa da 21 Kasım 2021 tarihinde deplasmanda oynanılan ezeli derbide kaptan olarak sahaya çıkıp 1 golün altına da imzasını atmasıyla Fenerbahçe taraftarında iz bırakmayı başardı.

Mesut Özil

İsmail Kartal İle Tartıştı

2021 22 futbol sezonunda Portekizli çalıştırıcı Vitor Pereira yerine göreve İsmail Kartal getirildiğinde ilk 11’de görev alan Mesut 20 Mart 2022 yılındaki Konyaspor maçının devre arasında oyundan alınması sebebiyle teknik direktör İsmail Kartal ile tartışmış ve o maçın ardından süresiz olarak kadro dışı bırakılmıştı.

Sezon başında İsmail Kartal yerine göreve getirilen Portekizli başarılı teknik adam Jorge Jesus da Mesut Özil kararının Mesut Özil ile ya da kendisiyle ilgili olmayıp Fenerbahçe kulübüyle ilgili olduğunu söylemiş ve kadro dışı kararını aynen uygulamaya devam etmiş, Mesut Özil Fenerbahçe’nin hazırlık kampında yer almamıştı.

Mesut Özil’in affedilip affedilmeyeceği merak edilirken pek de sürpriz olmayan bir haber geldi ve Fenerbahçe Mesut Özil’in sözleşmesinin feshedildiğini açıkladı. Fesih detayları henüz öğrenilemezken Mesut Özil’in de feshin ardından hemen bir başka İstanbul takımı olan Başakşehir ile görüşmeye başladığı ve hatta anlaşmak üzere olduğu öğrenildi.