Hamza Akman Hayran Bıraktı

Posted by

2022 23 futbol sezonu hazırlıklarına Avusturya’da yaptığı çalışmalarla devam eden Galatasaray sezonun ilk hazırlık maçını oynadı. SK Sturm Graz’a karşı 2 1 kaybedilen tatsız provada öne çıkan bir isim vardı; 17 yaşındaki Hamza Akman.

1 0 öne geçtiği maçta skoru korumayı beceremeyen ve stoperlerinin büyük hatalarıyla maçı 2 1 kaybeden Galatasaray’da 17’lik genç futbolcu süre aldığı dakikalarda adeta parladı sahada.

Hamza Akman

Ayhan Akman’ın Oğlu Hamza Akman

Galatasaray altyapısının bir ürünü olan Hamza Akman 27 Eylül 2004 doğumlu bir oyuncu. 2004 yılından beri Galatasaray altyapısında yer alan Hamza, uzun yıllar Galatasaray formasını giymiş, Galatasaray’da kaptanlık yapmış, bir dönem Galatasaray teknik heyetinde de yer almış olan Ayhan Akman‘ın büyük oğlu.

Babası Ayhan Akman gibi orta saha mevkiinde forma giyen oyuncunun birkaç seneden beri çok yetenekli olduğu, ileride Galatasaray’da forma bulma ihtimalinin hayli yüksek olduğu konuşuluyordu. Henüz Galatasaray A takımı ile herhangi bir resmi maça çıkmamış olan Hamza Akman, altyapıda görev aldığı maçlar sırasında da son 1 senede fazlasıyla dikkat çeken bir oyuncu konumundaydı.

Yakın zaman önce katıldığı bir televizyon programında, Galatasaray altyapı maçlarını sık sık izlediğini belirten Arda Turan‘a, umut vadeden oyuncu var mı diye sorulmuş, Arda Turan da tereddüt etmeden Hamza Akman adını vermiş ve kendisinin çok özel bir yetenek olduğunu belirtmişti.

Ayhan Akman’ın diğer oğlu, Hamza Akman’ın kardeşi Efe Akman da Galatasaray altyapısında oynamakta. 2006 doğumlu Efe Akman için henüz konuşmak çok erken olsa da Hamza Akman daha şimdiden ilk 11’i zorlayabilecek bir oyuncu olduğunu göstermeye başladı.

SK Sturm Graz Maçı

Maça fena başlamayan Galatasaray Emre Akbaba’nın hücumda önemli bir parçası olduğu küçük üçgenler kurarak etkili paslar yaptı ve 7. dakikada Oğulcan’ın şık paslaşmalar sonucunda attığı golle öne geçti.

İlk yarıda fena bir oyun ortaya koymayan Galatasaray’da genç oyuncu Emin Bayram beğeni alırken, Emre Akbaba da eski tutuk görüntüsünden uzak etkili bir oyun sergiledi. İkinci yarı ile beraber fizik olarak oyundan düştüğü görülen sarı kırmızılı ekipte önce Emin Bayram’ın uzaklaştıramadığı top gol oldu ve skor 1 1’e geldi. Bu golden birkaç dakika sonra bu kez diğer stoper, yeni transfer Abdülkerim Bardakçı kendisine zor pozisyonda atılan bir pası kontrol etmekte zorlandı ve kaptırdığı top sonucunda skor 2 1’e geldi.

Galatasaray adına kötü bir prova olarak nitelendirilebilecek maçtaki güzel detaylar ise Hamza Akman ve Ali Turalp Bülbül’ün bireysel performansları oldu. 17 yaşındaki sağ bek Ali Turalp oldukça olgun bir görüntü çizerken Hamza Akman ise topla buluştuğu dakikalarda tekniği, dikine gitme arzusu, adam eksiltme becerisi ve saha görüşüyle izleyenleri adeta kendisine hayran bıraktı.