Gaziantep FK’nın İlk Devre Sonundaki Durumu

Posted by

Gaziantep FK bu sezona geçtiğimiz sezon süper ligin önemli ekiplerinden Fenerbahçe başında görev almış olan teknik direktör Erol Bulut ile sezona giriş yapmıştı. Yerli teknik adam takımının savunma yönünü oldukça güçlendirmişti. Erol Bulut öğrencilerinden hep birlikte savunma yaparken takım atağa çıktığında da hep birlikte atağa çıkılmasını istiyor ve hücumda da oyuncularına oldukça çok özgürlük tanıyor. Top rakibi geçtiğinde Gaziantep FK savunma durumundayken ise disiplinden ve çizilen oyundan asla ayrılın mamasını istiyor yani hücumda verdiği özgürlüğün tam tersine oyuncularından savunmada çokça konsantrasyon ve disiplinli bir oyun istiyor. Sahaya sürdüğü takımlarda defansı öncelik olarak koruyabilecek ve yakalanan geçiş hücumlarında ise dengesiz yakaladığı rakiplerini cezalandırabilecek bir biçimde tercihlerde bulunuyor.

Erol Bulut yönetimindeki Gaziantep FK bu sezon 19 süper lig maçından 9 tanesini iç sahada oynarken 10 tanesi deplasmanda oynandı.

Gaziantep FK iç sahada oynadığı 9 maçta henüz mağlubiyet almadı ve 7 galibiyet alırken 2 kez de sahadan beraberlik ile ayrıldı. İç sahada oynanan maçlarda Erol Bulut’un öğrencileri 18 kez rakip fileleri havalandırırken kalelerinde 7 gol gördü.

Deplasmanda oynanan maçlarda Gaziantep FK 10 maça çıktı. Bu 10 maçta 7 kez mağlup olurken 2 maçtan beraberlik ile ayrılmış ve yalnızca 1 maçtan galibiyet ile ayrılmıştı. Bu maçlarda 6 gol atarken 19 kez kalesinde gol gördü. Bu istatistikler göz önünde bulundurulduğunda Gaziantep FK’nın deplasmanda oynadığı ve iç sahada oynadığı maçlarda gece ile gündüz gibi bir zıtlık söz konusu atılan golden atılan sonuçlara kadar bu istatistikler hemen göze çarpıyor.

Erol Bulut’un Tercih Ettiği Sistem

Gaziantep FK bu sezon Erol Bulut ile çıkmış olduğu yolculukta genellikle 3’lü ya da 5’li savunma sistemleri tercih ediliyor. Bu tercihin arkasında yatan sebep ise öncelik olarak savunma güvenliğine önem verilmesi ve ligimizde birçok takımın sıkı savunma yapıp bulduğu ufak fırsatları değerlendirmek ya da rakibi eksik yakalayarak kontra ataklar ile etkili olarak skoru ve galibiyeti hedefleyen planlarda bulunuyor.

Erol Bulut çoğunlukla 3-1-4-2 formasyonunu tercih ediyor ligimizdeki güçlü önemli rakiplere karşı ise 5-3-2 formasyonunu tercih ediyor.

Erol Bulutun en çok forma şansı verdiği isimler ise savunma devamlılığını ne kadar çok sağladığını gösterir nitelikte.

Kaleci Günay Güvenç 19 maçta forma giydi ve 1710 dakika sahada kaldı.

Stoper Steven Caulker 16 maçta sahaya çıktı ve 1440 dakika sahada kalırken 2 kez rakip fileleri havalandırdı.

Sağ bek Stelios Kitsiou ise 18 maçta sahaya çıktı ve 1354 dakika sahada kaldı.

Stoper Papy Djilobodji 16 maçta sahaya çıkarken 1349 dakika sahada kaldı ve 1 gol atıp 1 kez de asist yaptı.

Gaziantep FK’nın Ligdeki Konumu ve Elde Ettiği Sonuçlar

Takım AdıxP (Puan Beklentisi)Toplanan PuanSapmaVerim
Gaziantep FK24,5283,5%14,3

Gaziantep FK bu sezon süper ligin ilk yarısında 19 maçta 28 puan toplarken -2 averajda kaldı.

Gösterdiğimiz ilk tabloda takımın puan beklentisinden ve performans incelenirken

Gaziantep FK’nın yakaladığı pozisyonlar ve bunları gole çevirme durumu gösterdiğimiz 2. Tabloda yer alıyor.

Takım AdıxG (Gol Beklentisi)Atılan Gol SayısıSapmaVerim
Gaziantep FK28244%-14,26