GALATASARAY’IN HENRY ONYEKURU FORMULÜ

Posted by

Sarı kırmızılı yönetim, Nijeryalı yetenekli futbolcu Henry Onyekuru’nun 4.3 Euro’luk bonservisini alabilmek için daha önce Premier lig ekibi West Bromwich Albion’a kiralanan Senegalli futbolcu Mbaye Diagne’yi bu bedel karşılığında satmayı düşünüyor.

2018’in ocak ayında Galatasaray SK’ye başkan seçilen Mustafa Cengiz, UEFA ile 4 yıllık bir anlaşma imzalayarak bonservis gibi harcama kalemlerindeki belirli problemleri gidermeye çalışmıştı.

Sarı kırmızılı takım, transfer dönemlerinde oyuncu satmadan bonservis harcaması yapamadığı için UEFA ile yapılan bu anlaşma ile oyuncu kiralama seçeneğini hayata geçirmişti.

İşte Galatasaray’ın yetenekli golcüsü Mbaye Diagne de bu yolla West Bromwich Albion’a, 2020–2021 sezonu sonuna kadar 1,58 milyon Euro karşılığında kiralandı.

Benzer bir şekilde, Nijeryalı profesyonel futbolcu Henry Chukwuemeka Onyekuru da 2021’in ocak ayında resmen kulübü Everton FC’den kiralanarak Galatasaray ailesine katıldı.

Onyekuru’nun Galatasaray Sevgisi

Öte yandan Henry Onyekuru sarı kırmızılı takıma bağlılığını da açıkça dile getiriyor. Bir dönem sıtma hastalığı yüzünden zor zamanlar geçiren Nijeryalı golcü, hastalığı yendikten sonra yeniden sahalara dönüp hala formda olduğunu göstermişti.

2020’nin ocak ayında Galatasaray-Alanyaspor müsabakasından sonra başka bir kulübün futbolcusu olmasına rağmen Galatasaray’da kalmak istediğini ve sarı kırmızılı camiayı çok sevdiğini dile getirmişti.

O zamandan beri Galatarasaray yönetimi, Nijeryalı profesyonel oyuncu Onyekuru için elindeki seçenekleri değerlendirmeye çalışıyor ve Onyekuru’nun bonservis bedelinin Mbaye Diagne ya da Younes Belhanda gibi futbolcuların satımı ile alınmaya çalışılacağı biliniyor.

Galatasaray’a FFP Son Kez Uygulanacak

En son çıkan haberlere göre, Finansal Fair Play bu yaz transfer dönemi için son kez Galatasaray’a uygulanacak. Bununla birlikte, Fransız takımı Monaco’dan bu sezon için 650 bin Euro’ya kiralanan sarı kırmızılı golcü Onyekuru’nun ise Monaco’dan ayrılmak istediği zaten biliniyordu.

Monaco Teknik Direktörü Niko Kovac, 2021’in ocak ayında yaptığı açıklamada Onyekuru’nun takımdan ayrılmak istediğini, ayrıca kulübün de Onyekuru’yu düşünmediğini belirtmişti.

Öte yandan, başarılı golcünün satın alma opsiyonunun 4 milyon 350 bin Euro olduğu biliniyor. İşte Henry Onyekuru için bu rakamı gözden çıkaracak olan sarı kırmızılı kulüp, eğer bu satış gerçekleşmezse FFP’ye takılacağını biliyor.

Galatasaray FFP’ye takılır ise Nijeryalı golcü UEFA listesine yazılamayacak ve önümüzdeki sezon Avrupa kupalarının maçlarında oynatılamayacak. Bu soruna çözüm bulmak için Galatasaray yönetimi Onyekuru’nun bonservis bedeline karşılık Mbaye Diagne’yi 6 milyon Euro’ya satmayı düşünüyor.