Galatasaray’da Sürpriz Farioli Gelişmesi

Posted by

Süper Lig’in 19’uncu haftasında kendi sahasında ağırladığı Antalyaspor karşısında oynadığı maçtan Kerem Aktürkoğlu ve Sofiane Feghouli’nin golleriyle birlikte 2-0 galip ayrılan Galatasaray’da ilginç bir gelişme yaşandı.

Fatih Karagümrük’ün başında gösterdiği performansla Türk futbol kamuoyunun takdirini ve beğenisini kazanan Francesco Farioli’nin temsilcisi aracılığıyla Galatasaray’a teklif gönderdiği ve Fatih Terim’in yardımcısı olmak istediği iddia edilirken, Galatasaray’ın efsane teknik direktörü Fatih Terim’in bu teklifi kabul etmediği ifade ediliyor.

Farioli Galatasaray’da Çalışmak İstiyor

Alanyaspor’da Çağdaş Atan’ın yardımcılığını yaptığı dönemde kendisini gösteren ve Fatih Karagümrük teknik direktörlüğünde oldukça dikkat çekici bir performans sergileyen Francesco Farioli’nin adı bu sezon hem Beşiktaş hem de Fenerbahçe ile anılmıştı. Süper Lig’in 16’ıncı haftasında aldığı mağlubiyet sonrasında Fatih Karagümrük ile yolları ayrılan İtalyan çalıştırıcı ile ilgili basına yansıyan son haberler ise ne Fenerbahçe ne de Beşiktaş ile ilgili. Basında yer alan son iddialara göre Galatasaray’ın Antalyaspor ile karşılaştığı ve 2-0 kazandığı müsabakayı yerinden izleyen Francesco Farioli, Fatih Terim’in ekibine katılmak ve Galatasaray’da çalışmak istiyor.

Çağdaş Atan’ın Alanyaspor başında gösterdiği başarılı performansta oldukça büyük emeği olduğu bilinen Farioli’nin tekrar yardımcılığa soyunmak istediği ve bu görev için en çok istekli olduğu kulübün Galatasaray olduğu ifade edilirken, Galatasaray teknik direktörü Fatih Terim’in bu duruma sıcak bakmadığı iddia ediliyor. Başkan Burak Elmas ile bir görüşme daha yaptıktan sonra Farioli konusunda kararını vereceği belirtilen Fatih Terim’in vereceği karar ise şimdiden merak konusu.

Terim Yardımcı Tercih Etmiyor

Türk futbolunun ve Galatasaray’ın efsanesi Fatih Terim’in kariyerinde artık son demleri yaşadığı düşünüldüğünde, Francesco Farioli’nin kulübe yaptığı teklifi olumlu değerlendirmesi Galatasaray’ın faydasına olabilir. Galatasaray’ın senelerden beri yaşadığı geriden oyun kurma problemlerini Fatih Karagümrük’ün başındaki performansıyla birlikte çözebileceğini de kanıtlamış olan Farioli, bu bağlamda Galatasaray’a hizmet edebilir.

İtalyan futbolunda oldukça önemli bir figür olan Fatih Terim’e bir İtalyan olarak yardımcı olmak isteyen Farioli’nin bu teklifine Fatih Terim’in sıcak bakmaması ise pek sürpriz değil. Başarıyı sırtlanmayı seven ve kendi başına çalışmaktan daha çok zevk aldığı bilinen Fatih Terim, kariyerinin hiçbir döneminde sonradan başarılı olan herhangi bir yardımcıyla çalışmadı.

Genel olarak eski oyuncularını yanında antrenör olarak tutan ve onlardan destek almayı tercih eden Fatih Terim, Burak Elmas ile bir kez daha görüştükten sonra kararını değiştirebilir ancak UEFA Avrupa Ligi’ne olan yüksek odağın dağılmaması için böyle bir riski alması pek de mümkün gözükmüyor.

Fatih Terim, uzun bir süreden bu yana konuşulan sportif direktörlük kariyeri için teknik direktörlük kariyerini sonlandırırsa Farioli’nin Galatasaray’da çalışabileceği bir ortam oluşması muhtemel olabilir. Bununla birlikte Francesco Farioli’nin Türkiye’de bir süre daha kalacağı ve İstanbul’u da oldukça fazla sevdiği biliniyor.