Galatasaray’da Kötü Performans Tarihe Geçti

Posted by

Süper Lig’in 18’inci haftasında son dönemlerin en formda takımlarından biri olan Adana Demirspor’a konuk olan Galatasaray, Adana temsilcisine kiralık olarak gönderdiği genç oyuncusu Yunus Akgün’ün attığı 2 golle sahadan 2-0 mağlup ayrılırken, bu sonuç Sarı Kırmızılıların galibiyet hasretinin 7 maça çıkmasına sebep oldu.

Zaman zaman inişli çıkışlı performans sergilese de 2021/2022 sezonundaki kadar istikrarlı bir şekilde kötü performansı hiç göstermemiş olan Galatasaray, Süper Lig’in 3 puanlı sisteme geçtiği sezondan bu yana en kötü performansı gösterdiği sezonu yaşamaya devam ediyor.

Galatasaray’ın İşleri Yolunda Gitmiyor

UEFA Avrupa Ligi’nde son 16 turuna direkt olarak katılmayı garantilediği günden bu yana işleri sarpa saran Galatasaray’da Süper Lig’deki aralıksız kötü gidişat tam gaz devam ediyor. Süper Lig’in 18’inci haftasında konuğu olduğu Adana Demirspor’a kiralık olarak gönderdiği Yunus Akgün’ün 2 golüyle mağlup olan Sarı Kırmızılılar, 7 haftadır Süper Lig’de galip gelemiyor.

Bu 7 maçın 4’ünde berabere kalan ve 3’ünden de mağlup ayrılan Galatasaray’ın kötü gidişatı başta Fatih Terim olmak üzere takımın tüm paydaşlarının eleştirilmesine ve sorgulanmasına neden olurken, devre arasından önceki son maçta Antalyaspor’u konuk edecek olan Sarı Kırmızılılarda işlerin nasıl düzeleceğine dair sorular soruluyor.

18 hafta sonunda sadece 24 puan toplayabilen ve 12’inci sırada kalan Galatasaray, Trabzonspor’un da şahane bir performans göstermesiyle birlikte liderlik koltuğunun tam 21 puan gerisinde kalırken, son 3 dış saha maçında da gol atılamamış olması durumun ne kadar vahim olduğunu açıklıyor.  En son Kasım 2002’de böyle bir kötü dış saha performansı gösteren Galatasaray’ın topladığı 24 puanla alakalı istatistik ise Sarı Kırmızılı camianın neden bu kadar üzgün olduğunu çok net açıklıyor.

Süper Lig’in 3 puanlı sisteme geçtiği 1987/1988 sezonundan bu yana ligde en düşük puan topladığı sezonu yaşayan Galatasaray’ın bu performansı, kulübün tarihine kötü bir şekilde geçmiş durumda. Gösterilen bu performans ile birlikte alınan kötü sonuçlar nedeniyle lige havlu atan Sarı Kırmızılılarda, camianın en büyük tesellisi ise son 16 turuna kalınan UEFA Avrupa Ligi’ndeki gösterilen performans olarak görünüyor.

Galatasaray’da Ya Avrupa Ligi Olmasaydı?

Süper Lig’in 18’inci haftasında aldığı sonuçla birlikte lider Trabzonspor’un tam 21 puan gerisinde kalan ve lige havlu atmış gibi duran Galatasaray’da UEFA Avrupa Ligi bir teselli ancak Süper Lig’deki kötü performansın açıklanabilir bir hali yok.

Bu sezon yaptığı transferlerle birlikte kadrosunu gençleştiren ve birçok maçta genç bir takım olduğunu bahane olarak öne süren Galatasaray’ın yine kendisi gibi kötü bir performans gösteren ancak daha iyi bir durumda olan Fenerbahçe’den daha yaşlı bir kadrosu var. Hakem hataları ile alakalı somut adımlar atılmıyor veya atıldıysa da tam manasıyla paylaşılmıyor.

UEFA Avrupa Ligi’nde de finale kadar gidebilecek bir takım olduğu ortada ancak bu ihtimalin çok baskın olmadığı da ve Galatasaray’ın hem saha içi hem de saha dışı haliyle bu ihtimali arttıramayacağı da bir gerçek. Zira Galatasaray yönetiminde peş peşe istifalar gelirken, saha içinde alınan kötü sonuçların istikrarı da takımı daha geriye götürüyor.