GALATASARAY’A ŞOK

Posted by

Galatasaray Pazar akşamı aldığı haberle sarsıldı. Uyuşmazlık Çözüm Kurulu ( UÇK) 2019-2020 sezonunun sonunda Oğulcan Çağlayan kulübü Çaykur Rizespor ile sözleşmesini tek taraflı feshetmişti.

Bu feshin ardından UÇK Galatasaray’a ve Oğulcan’a ceza verdi. Galatasaray ve oyuncusu bu karar sonucunda şok oldular. Çaykur Rizespor Oğulcan Çağlayan’ı Kayseri Erciyesspor’dan 2016 yılında 1.2 milyon Euro ödeyerek kadrosuna katmıştı.

Bu bonservis bedeli miktarını Galatasaray’a ceza olarak veren UÇK, Oğulcan Çağlayan’a da 6 resmi müsabakadan men cezası verdi. Bu karar kulüp ve futbolcu temsilcilerine gönderilirken Galatasaray resmi belgenin taraflarına ulaşmasının hemen ardından itirazda bulunacak.

NASIL GELDİ?

2019-2020 sezonunda Galatasaray Oğulcan Çağlayan’ı kadrosuna katmak istemişti. Ancak Çaykur Rizespor oyuncunun sözleşmesinde bulunan opsiyon maddesini kullanarak sözleşmesini 1 yıl daha uzatmak istemişti.

Oyuncu, sözleşmesini uzatmak istememesi sonucu sözleşmesini tek taraflı feshetmiş ve sezon sonuna kadar kadro dışı kalmış. Sezonun sona ermesiyle birlikte Oğulcan serbest oyuncu statüsüyle Galatasaray’a imza atmıştı.

EMSAL OLAYLAR

Hafta sonu Beşiktaş derbisine çıkacak olan Galatasaray, Oğulcan haberi ile sarsıldı. Zaten birçok eksiği olan sarı kırmızılılarda gündem Oğulcan’ın cezasının akıbetinin ne olacağı yönünde. Galatasaray hukukçuları haberin ortaya çıkmasıyla birlikte çalışmalara başlarken ülkemizde daha önce böyle bir durum ortaya çıkmıştı.

Mehmet Aurelio daha önce Fenerbahçe’de forma giyerken kulüp oyuncuya danışmadan opsiyon maddesini kullanarak futbolcunun sözleşmesini uzatmıştı. Aurelio ise sözleşmeyi reddederek İspanya’nın Real Betis takımına bedelsiz transfer olmuştu.

UÇK o dönem de Mehmet Aurelio’ya 5 milyon Euro para cezası kesmişti. Ancak Mehmet Aurelio tahkim kuruluna başvurdu ve cezası tamamen ortadan kalktı.

İlerleyen günlerde Galatasaray’ın yapacağı itirazın nasıl şekilleneceği ve Oğulcan Çağlayan’ın Beşiktaş derbisinde sahada olup olmayacağı merak konusu.

UÇK NEDİR?

Bu kararla birlikte belki de ilk kez duyduğumuz Uyuşmazlık Çözüm Kurulu nedir?

UÇK, 2007 yılında TFF bünyesinde sportif, mali ve idari uyuşmazlıkların çözümü için oluşturulmuş bir kurul olmakla birlikte TFF Kuruluş Kanunu’nun 5.maddesinin 1.fırkası uyarınca, TFF’nin ilk derece hukuk kurallarından birisidir.

UÇK; kulüpler, futbolcular, teknik adamlar, menajerler arasında imzalanan sözleşmelerden doğan futbolla ilgili uyuşmazlıkları taraflarının başvurusu üzerine inceleyen ve karara başlayan bir organdır.