Fenerbahçe Beko Darmadağın

Posted by

Bu sezon THY Euroleague’de gösterdiği vasat performansın üstüne bir de Rus takımlarıyla oynanan maçların silinmesiyle sarsılan Fenerbahçe Beko, Avrupa hedeflerine havlu atmanın kıyısına geldi. THY Euroleague’nin çift maçlı haftasında İspanya takımlarına konuk olan Sarı Lacivertli ekip ilk olarak Baskonia karşısında mağlup olduktan sonra sezonun en büyük favorisi Barcelona karşısında paramparça oldu.

Korkunç Gece

Bu sezon ING Türkiye Basketbol Süper Ligi’ndeki performansını THY Euroleague’de oynadığı maçlara çok az taşıyabilen Fenerbahçe Beko, Avrupa’daki hayallerine son verme noktasına geldiği bir geceyi tamamladı.

Avrupa Ligi’nin çift maç haftasında İspanya turuna çıkan Sarı Lacivertli ekip ilk olarak Baskonia’ya mağlup olarak hiç istenmedik bir mağlubiyet almış ve bu maçta Nando De Colo’nun sakatlığıyla sarsılmıştı.

Bu maçın da verdiği moral bozukluğuyla 25 Mart tarihinde Barcelona’nın karşısına çıkan temsilcimiz, özellikle ikinci yarısında çok kötü bir performans sergilediği maçtan 88-67 mağlup ayrıldı. Bu sonuçla birlikte puan cetvelinde bir sıra daha gerileyen Fenerbahçe Beko’nun Play-Offlara kalabilme şansı da mucizelere kalmış durumda.

Geriye kalan 4 maçın tamamını kazandıktan sonra diğer rakiplerinin de oynadıkları maçlardan mağlup ayrılmasını beklemek zorunda olan Sarı Lacivertli ekipte koç Sasha Djorjdevic’in tercihlerinden maç sonu açıklamalarına kadar her bir tarafı eleştiriliyor.

Sezon başından bu yana bir türlü istenilen etkiyi yaratamayan koçun bu kötü performansıyla birlikte Fenerbahçe Beko’nun yeni bir koç arayışına başladığına dair haberlerin de basında yer bulduğu görülüyor.

Sezon Sonu Geldi

Maçın öyküsünde anlatılabilecek ne kadar nokta var bilinmez. Barcelona çok iyi başladığı ilk çeyreğin son dakikaları ve ikinci çeyreğin ilk dakikaları dışında temsilcimize neredeyse hiçbir istediğini yaptırmadı.

Soyunma odasından dönüşte balyoz gibi bir etkiye Fenerbahçe Beko’yu darmadağın eden İspanyol temsilcisi tamamen hak ettiği bir galibiyet aldı ve liderliğini kuvvetlendirdi. Fenerbahçe’de Nando De Colo’nun eksikliği pek tabii boşluk yaratır ancak bu kadar büyük bir boşluğun doğmuş olması oldukça endişe verici.

Bununla birlikte Nando’nun sakatlığı kadar endişe verici olan durum ise Sasha Djordjevic’in ne anlama geldiği anlaşılmayan açıklamaları. Sırp koç, önemli oyuncuların geri dönmesi ve iyileşmesine yönelik bir sürecin içerisinde olduklarını dile getirdi.

Takımının yorgunluğundan sakat oyuncuların geri dönüp form bulmasına kadar pek çok konuyu irdeleyen koçun bu açıklamaları da tam olarak infial yarattı. Zira hiç kimse hele ki Nando da sakatlanmışken Barcelona karşısında şahane bir hücum performansı gösterip 30 sayı fark atılmasını beklemiyor.

Ancak basketbolseverlerin de bildiği gibi bir takıma 5 dakika içerisinde sadece 2 sayı üretebilmiş olmanın da bahaneyle veya sakatlıkla açıklanabilecek pek bir tarafı yok. Fenerbahçe Beko’nun maç içerisinde geri dönüşlere de imza attığı düşünüldüğünde o 5 dakika içerisinde bir müdahale yapılsa yine ortaya bir şeyler konabilirdi.