En Formdaki Trabzonspor ve İstanbul Başakşehir Golsüz Berabere Kaldı

Posted by

Süper ligde sezonun ilk yarısının son haftasında form grafikleri zirvedeki iki takım olan Trabzonspor ve İstanbul Başakşehir karşı karşıya geldi. Genç teknik direktör Emre Belözoğlu’nun teknik direktörlük koltuğuna geçmesinin ardından İstanbul Başakşehir 11. Maçına çıkmış oldu ve başladığı gibi golsüz eşitlik ile sonuçlanan karşılaşma ile 11 maçlık yenilmezlik serisine ulaşmış oldu.

Emre Belözoğlu’nun futbolculuk döneminde hocalığını yapmış tecrübeli teknik direktör Abdullah Avcı’nın takımı ise şu anda süper ligde lider ve bunun yanı sıra ligin ilk yarısındaki bu son maç ile birlikte 19 maçta yalnızca 1 mağlubiyet aldı ve 4 maçtan da beraberlik ile ayrıldı. Ligin en formda iki ekibinin mücadelesinde ne yazık ki gol sesi çıkmadı.

Maçta gol sesi çıkmazken oldukça tehlikeli ataklar yaşandı fakat şanssızlık zaman zamanda müdahaleler ile gol sesi çıkmadı. Trabzonspor iki kez direğe takıldı bunlardan ilki ceza sahası dışından Abdülkadir Ömür’ün pasında Dorukhan Toköz yay çevresinde yaptığı vuruş ile üst direkten top dışarı çıksa da tribünleri ayağa kaldırdı.

Bir diğer direk pozisyonu ise Marek Hamsik’in çok klas uzun pasında Andreas Cornelius topu çok iyi kontrol etti ve yakın mesafeden aşırtma vuruş denedi. Tribünleri tekrar ayağa kaldıran pozisyonda top yine üst direkten dışarı çıktı. Konuk İstanbul Başakşehir ise Gulbransen ile etkili olmayı hedeflediği pozisyonda Hüseyin rakibini indirerek tehlikeyi önledi. Maçın genelinde ters ve uzun toplarla Gulbransen’i pozisyona sokma isteyen İstanbul Başakşehir bir kez daha solda Gulbransen’i kaçırmayı başarsa da çaprazdan yaptığı vuruşta son haftaların hatta Trabzonspor’un şu anki durumunun mimarı olan Uğurcan Çakır başarılı oldu.

İki takım daha önce karadeniz ekibinin ev sahipliğinde 15 maçta karşı karşıya gelmişti. Trabzonspor bu maçlardan 5 tanesinde galip gelirken konuk ekip 4 kez sahadan galibiyet ile ayrılmıştı. Aralarında 6 maçta beraberlik ile tamamlanmıştı. 16. Randevunun da beraberlik ile sonuçlandı ve 7. Kez aralarındaki maçlar beraberlik ile sonuçlanmış oldu.

Bu maç ile birlikte süper ligin ilk yarısını kapatan Trabzonspor 19 maçlık serüvende 14 kez galip geldi ve 4 maç ise beraberlik ile sonuçlanırken yalnızca 1 kez de sahadan mağlubiyet ile ayrıldı. Uzun yıllar sonra ligimizde gördüğümüz en iyi performanslardan bir tanesini sergiledi ve 46 puan toplamayı başardı.

Liderlik koltuğunda yer alan Trabzonspor en yakın rakibine maç fazlasıyla birlikte 10 puan fark attı. İstanbul Başakşehir ise 19 maçta 10 kez galip gelirken 3 maçtan da beraberlik ile ayrıldı ve 6 kez de sahadan mağlup olarak ayrıldı. İstanbul Başakşehir bu performans ile 33 puan toplamayı başardı.

Trabzonspor Matematiksel Olarak Olmasa da Psikolojik Olarak Şampiyon Oldu

Ligin ilk yarısı tamamlanırken karadeniz ekibi hem açtığı puan farkı hem de sakatlık ve cezalara rağmen oyunun çok geri gitmemesi bir şekilde eksiklerin sürekli tolere edilmesi sayesinde oldukça önemli bir üstünlük yakaladı.

Trabzonspor’un bu başarısının ardında Yönetimin transfer işini çabuk bitirmesi teknik ekibin oyunculardan farklı mevkilerden yararlanması yazılabilecekken saha içinde ise 3 önemli isim var bunlardan ilki Uğurcan Çakır yapmış olduğu kurtarışlar ile ikincisi Marek Hamsik oldukça üst düzey bir orta saha yaşına rağmen enerjisi de oldukça yerinde bir maestro üçüncüsü ise Yarı Yarıya Cornelius ve Bakesetas demek hiç de yanlış olmaz Çünkü ikisi de takımın 3. Bölgedeki oldukça önemli işlerini üstlenen isim oldu. Bu ikilinin çekmiş olduğu skor yükü oldukça fazla ve takımın başarısında doğrudan etkili.

İstanbul Başakşehir’de Oyun Olarak Emre Belözoğlu Kendini Kanıtladı

Genç teknik direktör gösterdiği performans ve takımın başına geçmeden öncesindeki oynanan oyun ile alınan sonuçlara bakıldığında göreve geldikten sonra İstanbul Başakşehir’in performansına göz attığımızda takımı üst seviye taşıdı. Girilen devre arasında teknik direktörlüğün en önemli özelliklerinden biri olan oyuncu yeteneğini ve potansiyelini doğru analiz edip transfer yapmakta oldukça önemlidir. Devre arasında gerçekleşecek transferler ile Teknik direktörlüğün bu penceresini de gösterirse umutlar daha da artacak