Efes Oynadı İstanbul’da Hayat Durdu

Posted by

4 Mayıs Salı gecesi 19.45’te Sinan Erdem Spor Salonunda hayat durdu. 2-2 olan Anadolu Efes-Real Madrid serisinde yenen taraf 28-30 Mayıs tarihleri arasında Köln’de düzenlenecek olan Final-Four biletini CSKA Moskova ardından alan 2. kulüp olacaktı.

İstanbul’da oynanan ilk 2 maçı fark atarak rahat bir oyunla alan Anadolu Efes’in planı seriyi İstanbul’a taşımadan, Madrid’de bitirmekti. Madrid’de oynanan 3. ve 4. maçlarda yetersiz bir kadroya sahip olan Pablo Laso şapkadan tavşan çıkartarak durumu 2-2’ye getirip son maç için seriyi İstanbul’a taşıdı.

Final-Four Yolunda

Serinin 5. maçına da hızlı başlayan taraf Eflatun-Beyazlılar oldu. Pablo Laso’nun tam istediği gibi geçen bir maç başlangıcı yaptılar. Carlos Alocen ve Nico Laprovittola ile Efes hücumunu zora sokan Real Madrid’te hedef belliydi. Topsuz koşular ile Tavares ve Garuba’nın pickleriyle Jaycee Carroll’ı boşa çıkartıp aradıkları o boş şutu bulmaktı. İstediği gibi bir çeyrek geçiren Real Madrid ilk çeyreği 21-18 önde tamamladı. Anadolu Efes cephesinde işler hiç istenildiği gibi gitmiyordu. Takımın yıldızı Larkin ilk çeyrek hiç sayı atamamıştı.

Larkin’e öz güven kazandırmayı hedefleyen koç Ergin Ataman bu ısrarından vazgeçmedi. İkinci çeyrekte de istediği oyunu sergileyen Real Madrid, çeyreğin ortalarında üstünlüğü verse de çeyreğin sonuna doğru toparlamayı bildi ve ilk yarıyı 41-36 önde tamamladı.

İlk yarı itibariyle Larkin’in 0 sayıda kalması, Efes’in bulduğu 36 sayıda, bu 36 sayının sadece 3 oyuncudan gelmesi Anadolu Efes için tehlike çanlarını çaldı. 2. devreye hızlı başlayan Anadolu Efes savunmada istediği sertliği oluşturup pota altında Sertaç Şanlı’yı devreye soktu. Tüm sene gösterdiği performansla seviye atlayan Sertaç, maçın 2. yarısında kendisini buldu.

Anadolu Efes Parkeden Mutlu Ayrıldı

Singleton’un harika bloğuyla iyice havaya giren Efes, Micic’in no-look pasıyla Sertaç’a boş smaç attırarak aradığı oyunu buldu. Formsuz Larkin’i kenarda tutan koç Ergin Ataman’ın tercihi Rodrigue Beaubois oldu. Savunmada Jaycee Carroll’a göz açtırmayan Beaubois takımın savunma agresifliğini bir ileri seviyeye taşıdı. 3. çeyrekte 24-16 lık oyunla geçiren Anadolu Efes, son çeyreğe de 60-57 önde girdi.

Son çeyrekte Garuba ve Tavares’in hücum ribaundlarına engel olamayan Efes, 2. ve 3. şanslar ile Abalde ve Laprovittola’nın üçlükleriyle yakaladığı şansı rakibine geri verdi. Ergin Ataman son çeyrekte boyalı alanda etkili olan Tavares’i dışarı çıkartmak için normal sezonda rotasyonda düşünmediği Tibor Pleiss’e şans verdi.

Tibor’un içeriden bitirdiği hook atışı ve saniye bitiminde bulduğu üçlük Anadolu Efes’e ilaç gibi geldi. Larkin’e son bir kez daha güvenen Ergin Ataman, bu ısrarından başarılı bir şekilde çıktı. Son çeyrekte Larkin neden bu ligin en iyi oyuncusu olduğunu göstererek bulduğu 10 sayıyla takımını hayatta tuttu. Bu tepkilere cevabını veren Pablo Laso’nun öğrencileri oyunda sonuna kadar tutundu.

Skor 80-80 iken Efes hücumunun bitmesine 1.5 saniye kala çok uzaklardan Simon’un üçlüğü ile 83-80 yapan Efes, Real Madrid’e molayı aldırdı. 52 saniye kala topu oyuna sokan Real Madrid, 24 saniyeyi kullanmaya karar verdi. Sergio Llull’u o pozisyonda harika savunan Vasilije Micic’e rağmen boş üçlüğü bulan Llull atıştan yararlanamadı, ribaundı çeken Singleton faul ile durdurulurken, Real Madrid için tüm şanslar bitmişti.

Durumu 85-80 yapan Anadolu Efes, Llull’un 6 saniyede yaptığı hücumla bulduğu üçlüğe engel olamadı. Skor 85-83 olurken topla buluşan Larkin bir kez daha faul ile durdurulurken attığı 2 atışla durumu 87-83 yaptı. Vasilije Micic de bir kez daha faul ile durdurulurken çizgiden attığı 1/2 atışla maçın skorunu belirledi. Anadolu Efes son 4 sezonda 2. defa Final-Four’a kalma başarısı yakalarken, Real Madrid lige veda etti.