Dünya Kupasında İngiltere

Posted by

Dünya’nın en çok seyredilen ve en değerli olarak adlandırılan ligi Premier Lig’e sahip olsa da İngiltere, milli takıma aynı başarıyı getirememiştir.

İngiltere’nin 2022 Dünya Kupası Serüveni

2022 Dünya Kupası Avrupa Elemeleri I Grubu’nda yer alan İngiltere, rahat bir liderlik elde ederek 21 Kasım – 18 Aralık tarihleri arasında Katar’da gerçekleşecek olan 2022 Dünya Kupası‘na direkt katılma hakkını kazandı.

Polonya, Arnavutluk, Macaristan, Andorra ve San Marino’nun bulunduğu grubu 8 galibiyet ile tamamlayan İngiltere 39 gol kaydetti. Polonya ile yaptığı 2 maçta da gol yemiş olan İngiltere, kırmızı beyazlı ülke ile deplasmandaki kıyasıya geçen maçtan ve Macaristan ile sahasında oynadığı mücadeleden 1-1’lik beraberlikle ayrılarak yalnızca 3 gol yedi.

Futbol profesyonel olarak ilk kez İngiltere’de oynanmaya başlandı. Tarihteki ilk futbol kulübü İngiltere’de kurulmuştur. İlk futbol federasyonu da yine 1872’de İngiltere’de uygulamalarına başlamıştır.

İngiltere buna rağmen FIFA ile arasını iyi tutmayı başaramadı. 1906’da FIFA’ya üyelik gerçekleştiren İngiltere, 1928’de FIFA ile ayrıldı. Bunun sonucu olarak 1930, 1934 ve 1938 Dünya Kupaları’nda bulunmadı. 1946’da yeniden FIFA üyesi olan İngilizler, 1974, 1978 ve 1994 Dünya Kupaları’na katılma başarısı elde edemedi.

İngiltere’nin bir süreçte arası UEFA ile de açık haldeydi. Hatta İngiltere, Şampiyon Kulüpler Kupası ve Kupa Galipleri Kupası gibi UEFA’nın düzenlemiş olduğu turnuvaları İngiliz takımlarının kaybetmesi için oynatıldığını da iddiaları arasında bulundurmuştu.

İngiltere 1966 Dünya Kupası’na ev sahipliği yapma hakkını elde etti. Ev sahibi avantajını iyi bir şekilde kullanan İngiltere, tarihindeki tek uluslararası olan kupasını bu turnuvada kaldırmıştır. Diğer Dünya Kupaları’nda çeyrek finali alamayan İngiltere, 2018 Dünya Kupası’nda yarı final oynamış ve turnuvayı 4. tamamlamıştır.

Futbol oyun kurallarını belirleyip kulüp kuran, bir federasyona sahip olan, kısaca söylemek gerekirse bugünkü futbolun temellerini oluşturan İngiltere, ilk milli maçını 30 Kasım 1872’de İskoçya ile gerçekleştirdi. Karşılaşma 0-0 berabere sona erdi. 2 ülke 5 Mart 1870’de de mücadele etti ancak bu maç resmi değildi.

2022 Dünya Kupası ile birlikte 16. kere bu turnuvada kendisini gösterecek olan İngiltere, 16 kere düzenlenen Avrupa Futbol Şampiyonası’nın 10 tanesinde bulundu. Turnuvadaki tek finali ise geçtiğimiz yaz İtalya‘ya karşı Wembley’de oynadı fakat penaltı atışları ile finali kaybetti.

2022 Dünya Kupası’nda İngiltere

1 Nisan 2022’de Katar’da gerçekleştirilen kura çekimleri sırasında İngiltere, İran ve Amerika Birleşik Devletleri B Grubu’nda yerini aldı. Gruptaki 4. takım play-off maçından sonra kendisini belli etti. Ukrayna’yı yenilgiye uğratan Galler, grubun 4. takımı olarak da grupta yerini aldı.

21 Kasım saat 16:00’da İran ile kıyasıya bir mücadele gerçekleştirecek. 25 Kasım’da ise Amerika Birleşik Devletleri ve 29 Kasım’da Galler, İngiltere’nin karşısında olacak.