Beşiktaş Yeniden Yapılanmaya Gidiyor

Posted by

Süper Lig’in 18’inci haftasında aldığı kötü sonuçlar nedeniyle küme düşme hattından bir türlü kurtulamayan Göztepe’yi konuk edecek olan Beşiktaş’ta hedefsiz kalınan sezonun tekrarının yaşanmaması ve takımın ekonomik olarak bir raya oturtulabilmesi adına çalışmalar sürüyor.

Bu çalışmalar doğrultusunda sezon sonunda sözleşmesi bitecek 15 oyuncusuyla ilgili kararlar almaya başlayan ve yeni bir kadro iskeleti kurmayı amaçlayan Beşiktaş’ta bazı oyuncularla Ocak ayında açılacak transfer penceresiyle birlikte yolların ayrılmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Beşiktaş’ta Yoğun Mesai

Süper Lig’in 2020/2021 sezonunda aldığı 2 kupayla birlikte taraftarlarını mest eden ancak 2021/2022 sezonunda hem Süper Lig’de hem de Şampiyonlar Ligi’nde aldığı kötü sonuçlarla birlikte hayal kırıklığına uğrayan Beşiktaş’ta yeni dönem başlıyor.

Süper Lig’in 16’ıncı haftasında oynanan Kayserispor maçı öncesi 2 kupalı teknik direktörü Sergen Yalçın ile yollarını ayıran ve geçici teknik direktör olarak Önder Karaveli ile yollarına devam eden Siyah Beyazlılarda bir yandan teknik direktör arayışı öte yandan ise oyuncularla görüşmeler devam ediyor.

Sezon sonunda tam 15 oyuncusunun sözleşmesi biten ve bu oyuncuların bazılarıyla yollarını şimdiden ayırmayı planlarken, bazılarıyla da sezon sonu vedalaşacak olan Beşiktaş’ta şu anda kadroda faal olarak forma giyen bazı oyuncularla ilgili kararlar ise sezon sonu alınacak.

Öncelikli olarak takımda forma giyen ancak sezon sonunda bitecek olan sözleşmelerini uzatmaya yanaşmayan Domagoj Vida ve Cyle Larin ile Ocak ayında gelecek tekliflerle birlikte yollarını ayırmayı planlayan Beşiktaş, sonrasında ise kadro dışı bıraktığı 4 oyuncusuna kulüp bulmaya çalışacak. Maaş verdiği halde takımda görev vermediği Adem Ljajic, Fabrice N’Sakala, Douglas ve Jeremain Lens ile yollarını ayırdıktan sonra büyük bir ekonomik yükten kurtulacak olan Siyah Beyazlılarda, Oğuzhan Özyakup ve Atiba Hutchinson ile ilgili kararlar sezon sonunda alınacak.

Josef De Souza ve Güven Yalçın ile yakın zamanda sözleşme uzatması beklenen Siyah Beyazlılarda, bu sezon kiralık olarak kadroya katılan Can Bozdoğan’ın sözleşmesindeki opsiyon kullanılarak bonservisinin alınması planlanırken, diğer kiralık oyuncular olan Miralem Pjanic ve Michy Batshuayi ile ilgili kararlar da sezon sonuna bırakılmış durumda.

Bu sezon sonunda sözleşmesi bitecek olan ve alternatif olarak yedek kulübesinde bulundurulan Mehmet Topal ve Gökhan Töre ile de sözleşmelerin uzatılması pek mümkün gözükmüyor.

Beşiktaş’ta Örtülü “Feda” Dönemi

Bir dönem yine ekonomik sıkıntılar çeken ve “Feda” adını verdiği kampanyayla birlikte küçülmeye giden Beşiktaş’ta yeni dönem de “Feda” dönemini andıracak. Türkiye’deki dalgalanan kur, azalan gelirler ve Şampiyonlar Ligi’ne ön elemeyle gidilecek olması gibi durumları göz önünde bulunduran yönetim, artık gol yolları dışındaki pozisyonlara transfer ettiği oyunculara 1 milyon Euro’dan daha fazla maaş vermeyecek.

Şu an kulübe toplam 22 milyon Euro maliyeti olan 15 oyuncusunun birçoğuyla yollarını ayırmayı ve bu sayede maddi anlamda kendisine yüklenen külfetten kurtulmayı planlayan Beşiktaş, daha mütevazı bir kadroyla şampiyonluk hedefine devam edecek.