Beşiktaş ve Galatasaray’ın Şampiyonlar Ligi Durumu

Posted by

Spor Toto Süper Lig’de 2020 – 2021 sezonunu birinci bitiren Beşiktaş, ikinci bitiren ise Galatasaray olmuştu. Bu iki takım, aldıkları bu sonuçlar ile önümüzdeki sezon Şampiyonlar Ligi’nde mücadele etmeye hak kazandılar. Bilindiği üzere geçtiğimiz günlerde İngiltere Premier Lig takımlarından Chelsea, sezonu ilk 4 içinde bitirdiği için Beşiktaş, Şampiyonlar Ligi’ne ön eleme oynamadan gruplardan katılmaya hak kazanmıştı.

Öte yandan yandan ön eleme oynayacak olan Galatsaray’ı ise farklı senaryolar bekliyor. Ayrıca Avrupa’daki diğer liglerinde yavaş yavaş tamamlanması ile birlikte Beşiktaş ve Galatasaray’ın önümüzdeki sezon mücadele edeceği rakipleri de belli olmaya başladı.

Galatasaray’ın Önündeki İhtimaller

Spor Toto Süper Lig’i ikinci sırada tamamlayarak önümüzdeki sezon Şampiyonlar Ligi’ne gitmeye hak kazanan Galatasaray, ön eleme oynayacak. Bu yüzden sarı kırmızılı takımın önünde iki farklı seçenek bulunuyor. Galatasaray normal şartlar altında iki ön eleme turu oynayacak. Bu turlardaki muhtemel rakipleri ise Celtic, PSV Aindhoven, Midtjylland, Kopenhag, Sparta Prag ve Rapid Wien olacak. Öte yandan bilindiği üzere bu sezon UEFA Avrupa Ligi finalinde Manchester United ile Villarreal karşı karşıya gelecek.

Manchester United, İngiltere Premier Lig’i ikinci sırada bitirdiği için ve zaten gelecek sezon adına Şampiyonlar Ligi biletine sahip olduğu için eğer UEFA Avrupa Ligi’nde kupayı alırsa bu durum Galatasaray’a yarayacak. Bu olasılığın gerçekleşmesi halinde sarı kırmızılı takım, önümüzdeki sezon Şampiyonlar Ligi’ne üçüncü ön eleme turundan katılacak ve daha sonra play-off’larda mücadele edecek. Galatasaray’ın bu durumdaki muhtemel rakipleri ise Monaco, Genk, Benfica ve Shakhtar Donetsk gibi takımlar olacak.

Beşiktaş Büyük Olasılıkla 4. Torbadan Katılacak

Önümüzdeki sezon Şampiyonlar Ligi’ne gruplardan katılmaya hak kazanan Beşiktaş’ın hangi torbada yer alacağı ise önümüzdeki günlerde netleşecek. Büyük ihtimal ile 4. torbadan katılacak olan Beşiktaş’ın az da olsa 3. tordan kuraya katılma olasılığı bulunuyor. Beşiktaş’ın 1. ve 2. torbadaki rakipleri ise şöyle olacak. Manchester City, Bayern Münih, Inter, Lille, Sporting Lizbon, Real Madrid, Barcelona, Juventus, PSG, Liverpool, Sevilla, Chelsea ve Manchester United.