AVRUPA SÜPER LİGİ’NE DAİR HER ŞEY

Posted by

Avrupa futbolunda İspanya, İtalya ve İngiltere futbol kulüplerinin öncülüğünde yeni bir lig kuruluyor. Avrupa Süper Ligi olarak adlandırılan bu organizasyon futbol camiasına bomba gibi düştü. Hem takımlardan hem de UEFA ve FIFA’dan ardı arkasına açıklamalar yapılıyor. 18 Nisan akşamı İspanya, İtalya ve İngiltere futbol kulüplerinin ortak açıklaması ise futbol camiasına duyurulan Avrupa Süper Ligi hakkındaki tüm gelişmelere haberimizden ulaşabilirsiniz.


AVRUPA FUTBOLUNDA TARİHİ AKŞAM


Dün akşam yapılan ortak açıklamayla duyurulan Avrupa Futbol Ligi’nde şu anda kurucu üye niteliğinde 12 takım bulunuyor. 20 takımlık planlanan Avrupa Futbol Ligi’nde 15 takım kurucu niteliğine sahip olacak. Diğer 5 takım ise her sene değişerek Avrupa kulüplerinin performanslarına göre Avrupa Futbol Ligi’ne dâhil olacak.
İngiltere Premier Lig’den Arsenal, Manchester United, Chelsea, Liverpool, Manchester City, Tottenham, ve Hotspur; İspanya La Liga’dan Atletico Madrid, Barcelona ve Real Madrid; İtalya Seri A Ligi’nden ise Milan, Inter ve Juventus Avrupa Süper Ligi içi kurucu niteliğine sahip 12 takım arasında açıklandı. Diğer 3 kurucu niteliğe sahip takım henüz açıklanmazken gözler de UEFA ve FIFA’ya çevrilmiş durumda.


AVRUPA SÜPER LİGİ NASIL OLACAK?


Ağustos 2021’de başlaması planlanan Avrupa Süper Ligi’nde toplam 20 takım mücadele edecek. Real Madrid kulübü başkanı Florentino Perez’in başkanlık yapacağı Avrupa Süper Ligi, 15 kurucu niteliğe sahip takımla birlikte her sene değişecek olan 5 takımla oynanacak.
20 takımın oluşturacağı 10’arlı 2 grup şeklinde oynanacak olan Avrupa Süper Ligi’nde her iki grubu da ilk 3 içerisinde bitiren takımların direkt olarak çeyrek finale gitmeye hak kazanacağı açıklandı.

Grup 4.’leri ve 5.’leri ise play-off’a katılarak Avrupa Süper Ligi’nde çeyrek final için ter dökecek. Çeyrek final sürecine katılmaya hak kazanan 8 takımın ise çift maç yapacağı aktarılan Avrupa Süper Ligi’nin finalinin 2022 Mayıs ayında oynanması planlanıyor. Henüz 12 takım dışında diğer 3 kurucu üye açıklanmadığı gibi sezonluk performanslarına göre Avrupa Süper Ligi’ne katılmaya hak kazanan diğer 5 takım da açıklanmadı. Ayrıca Avrupa Süper Ligi’ne katılan takımların kendi liglerinde de yoğun bir fikstüre sahip olmalarından dolayı Avrupa Süper Ligi maç planlamasının da en erken şekilde yapılacağı edinilen bilgiler arasında.