AVRUPA ELEMELERİ BAŞLIYOR

Posted by

Katarda düzenlenecek 2022 Dünya Kupası için oynanan Avrupa Elemeleri Grup mücadeleleri 24 Mart itibariyle start alacak. Avrupa elemeleri kapsamında Milli Takımlar 10 gruptan oluşan organizasyonda mücadele edecek ve mücadelede yer alan 55 takımın 13’ü 2022 dünya kupasına katılma hakkı kazanacak.

10 grubu Lider bitiren Milli Takımlar 2022 Dünya Kupasına doğrudan katılma hakkı kazanacak. Geriye kalan 3 ekip ise Dünya Kupasına katılım hakkı elde etmek için Play Off mücadelesi verecek.

Uluslar Ligi’nde mücadele etmesine rağmen Dünya Kupası vizesi almamış olan en iyi dereceye sahip olan 2 Milli takım ve 10 adet grupta 2. Sırayı alan ekipler Hak kazanmış olacak bu 3 ekip içerisinde yer almak için mücadele verecek.

PANDEMİ DOLAYISIYLA DEĞİŞİKLİKLER

1 yılı aşkın süredir devam eden ve tüm spor müsabakalarını doğrudan etkileyen Corona virüs sebebiyle organizasyon kapsamında oynanacak bazı mücadelelerin seyahat kısıtlamaları sebebiyle başka bir ülkede oynanacağı bildirildi.

Öncelikli 3 hafta mücadelelerinin içerisinde bulunduğumuz ay itibariyle yapılacağı organizasyonda E grubunda yer alan 2 ekipten Estonya ve Çekya arasında oynanacak mücadele Polonya’da, Portekiz ile Azerbaycan arasında oynanacak A grubu mücadelesi İtalya’da, Norveç ile Türkiye arasında oynanacak G grubu mücadelesi ise İspanya’da oynanacak. Ukrayna’nın D grubundaki rakipleri Kazakistan ve Finlandiya ile oynanacağı mücadeleler ise Ukrayna’da oynanacak ancak Şehir değişikliğine gidilecek.

MİLLİ TAKIM VE G GRUBU

Ay Yıldızlı A Milli Futbol Takımımız tarihinde 1954 yılında ve 2002 yıllarında Dünya Kupasına katılma başarısı göstermişti. Ay Yıldızlı Milli Takımımız 3. Defa aynı performansı göstermek amacıyla grup karşılaşmalarında harika sonuçlar almak istiyorlar.

Son katılmış olduğu Japonya ve Güney Kore’de organize edilen 2002 Dünya Kupası’nda harika bir performans göstererek Dünya 3.sü olmayı başararak, göğsümüzü kabartmış ve tarihindeki en büyük başarıyı elde etmişti.

A Milli Futbol Takımımız Avrupa Elemelerinde G Grubunda bulunuyor ve Rakipleri Cebelitarık, Letonya, Karadağ, Norveç ve Hollanda. Milli takımımızı tek zorlayacak ekip Hollanda olacak. Ay Yıldızlılar Avrupa Elemeleri G Grubundan 1. Çıkarak Dünya Kupasına doğrudan katılma hakkını elde etmek istiyor.