AVRUPA SÜPER LİGİ’NDE SON DURUM

Posted by

Bir gecede futbol dünyasına darbe gibi gelen açıklamaların ardından Avrupa Süper Ligi kuruldu ve bir anda tüm futbol dünyası değişti. Avrupanın en önemli 12 takımın kurduğu bu Avrupa Süper Ligi’nde çatırdamalar ve ayrılıklar başladı. Hala tam olarak desinleşmemiş olsa da Avrupa Süper Ligi hayal olarak kalacak gibi duruyor.

Tüm dünyadan tepkiler alan Avrupa Süper Ligi’ne kurucu üye olan takımların bir bir ayrılık haberinin gelmesi iç taşların ve dinamiklerinin de oturmadığını gösteriyor. Milli maçların yaklaştığı şu günlerde Avrupa Süper Ligi’ne dahil olan takımların nasıl bir karar verecekleri ülkelerin nasıl bir karşı atağa başlayacaklarını tüm dünya yakından takip ediyor. Son durumlar ne olacak nasıl bir süreç tüm futbol dünyasını bekliyor şimdiden merak ediyoruz.

AÇIKLAMALARIN ARDI ARKASI KESİLMİYOR

Avrupa’nın 12 dev takımının attığı bu radikal adımı, UEFA Başkanı Aleksander Ceferin de sert bir dille eleştirdi. Ceferin, kendilerine ihanet edildiğini, Avrupa Süper Ligi’ne karşı tüm yaptırım imkânlarının kullanılacağını, yakınlarında yılanların çalıştığını bilmediklerini ve uzun yıllardır beraber çalıştığı Juventus’un Başkanı Agnelli kadar rahat yalan söyleyen birini daha önce hiç tanımadığını dile getirdi. Öte yandan Türkiye’den de konuyla ilgili tepkiler gecikmedi.

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Avrupa Süper Ligi projesinin katılımcılık ilkesiyle çeliştiğini ve futbolda mevcut koşulların el birliğiyle geliştirilmesi gerektiğini düşündüğünü ifade etti. TFF ise dünya futbolunun geleceğini bütünüyle tehlikeye atacak bu anlamsız teşebbüsü kabul edilemez bulduklarını, UEFA’ya inandıklarını ve organizasyonun alacağı kararı sonuna kadar desteklediklerini dile getiren bir açıklama yaptı.

AY YILDIZLILAR DA ETKİLENECEK

Hatırlandığı üzere Avrupa Süper Ligi’nin Başkanı Florentino Perez, UEFA’nın Avrupa Süper Ligi’nde forma giyecek oyuncuların Dünya Kupası turnuvasına katılmasına izin vermemesi durumunda, kendilerine ait başka bir Dünya Kupası turnuvası oluşturabileceklerini dile getirmişti.

UEFA Başkanı Aleksander Ceferin ise bu açıklamaya verdiği yanıtında kapalı ligde oynayan oyuncuların Dünya Kupası ve Avrupa Şampiyonası’nda forma giyemeyeceğini ve Milli Takımlarına davetiye alamayacağını ifade etti. Böyle bir durumda taraflar anlaşamaz ise Juventus’dan Merih Demiral, Milan’dan Hakan Çalhanoğlu ve Liverpool’dan Ozan Kabak, EURO 2020’de Türk Milli Takımı’nda forma giyemeyecek.