2022 Katar Dünya Kupası Grupları

Posted by

Futbol severlerin merakla beklediği, dünyanın en büyük futbol organizasyonu olan FIFA Dünya Kupası kuraları belli oldu. 2022 Katar Dünya Kupası grup kuraları belli olurken, 32 takım 4’erli olmak üzere 8 gruba ayrıldı. 29 takım 2022 Katar Dünya Kupası’nda yer alırken kalan 3 takım daha sonra oynanacak olan elemeler sonrasında gruplarına katılacak.

Açılış Maçı Katar – Ekvator Arasında Olacak

4 yılda bir düzenlenen dünyanın en iyi futbol organizasyonu olan toplam 32 takımın yer aldığı FIFA Dünya Kupası heyecanı her geçen gün artarken, Katar’da düzenlenecek olan 2022 Dünya Kupası grup aşaması kuraları çekildi. 21 Kasım 2022 tarihinde başlayacak olan dev organizasyon 18 Aralık Pazar günü sona erecek. 8 grubun olduğu toplam 32 takımın yer aldığı Katar Dünya Kupası’nda 29 ülkenin yeri garantilenmişti. Kalan 3 takım ise Dünya Kupası Elemeleri kalan maçlar sonrasında belirlenecek ve gruplara dahil olacak.

Grubun favorisi Hollanda, Mane’li Senegal, Ekvador ve ev sahibi Katar A grubunda yer aldı. 21 Kasım’da gerçekleşecek olan açılış maçı saat 13.00’da başlayacak ve Katar ile Ekvador arasında oynanacak. İlk kez kış aylarında oynanacak olan Dünya Kupası, aynı zamanda bir çok teknolojik yenilğe sahne olucak.

En Zor ve En Çekişmeli Gruplar

2022 Katar Dünya Kupası

Dev organizasyona katılacak olan 3 takımın grupları da belli oldu. Rusya Ukrayna savaşı sebebiyle askıya alınan İskoçya – Ukrayna eşleşmesinin galip finalde Galler ile karşılaşacak ve kazanan takım Dünya Kupası B Grubunda İngiltere, İran ve ABD ile eşleşecek. Diğer yandan Dünya Kupası Elemlerinde finale çıkan Peru,  Birleşik Arap Emirlikleri – Avustralya galibiyle karşılaşacak ve kazanan takım D Grubunda  Fransa, Danimarka ve Tunus’un rakibi olucak. Dünya Kupasına katılacak olan son takım ise Kosta Rika – Yeni Zellanda eşleşmesinin galibiyle belli olucak. Kazanan ülke 2022 Dünya Kupası’nın en zorlu grubu olarak gösterilen E grubunda İspanya, Almanya ve Japonya ile eşleşecek.

2022 Dünya Kupası’nın en zor grubu kağıt üzerinde E Grubu olarak gözüküyor. Avrupa Şampiyonasında favori gösterilmemesine rağmen başarı gösteren İspanya, başarıya aç olan Almanya, Japonya ve Kosta Rika-Yeni Zellanda E grubunu oluşturdu. En çekişmeli geçecek olan grup,  G grubu gibi görünüyor. Portekizi eleyip Katar’a direkt bilet alan Sırbistan, Turnuvayı en çok kazanan Brezilya, Dev turnuvaların istikrarlı takımı İsviçre ve mucizevi bir şekilde Katar’a gelen Kamerun ile oluşan grup zorluk derecesi yüksek olan grupların başında geliyor.

Kura çekiminin ardından Katar 2022 Dünya Kupası Grupları şöyle;

A grubu: Katar, Ekvador Senegal ve Hollanda

B grubu: İngiltere, İran, ABD, Galler/ İskoçya – Ukrayna

C grubu: Arjantin, Suudi Arabistan, Meksika, Polonya

D grubu: Fransa, Danimarka, Tunus, Peru/Birleşik Arap Emirlikleri – Avustralya

E grubu: İspanya, Almanya, Japonya, Kosta Rika/Yeni Zellanda

F grubu: Belçika, Kanada, Fas, Hırvatistan

G grubu: Brezilya, Sırbistan, İsviçre, Kamerun

H grubu: Portekiz, Gana, Uruguay, Güney Kore