Zinedine Zidane ve Mikel Arteta Gönderiliyor mu?

Posted by

Real Madrid Teknik Direktörü Zinedine Zidane ve Arsenal Menajeri Mikel Arteta kulüpleri tarafından baskı içerisinde.

Kulüplerden kovulan isimlerin Zidane ve Arteta olacağı konuşulurken efsane isimlerini kovan kulüpler serisine bir göz atalım.

Diğer Efsaneler ile Aynı Sonu Yaşayacaklar

ALAN SHEARER – NEWCASTLE UNITED; Shearer, belki de Newcastle United tarihinin gelmiş geçmiş en iyi oyuncusudur. 2008-2009 sezonunun son 8 haftasında kulubü ligde tutması için göreve getirildi.

Ancak kulüp efsanesi kötü sonu önleyemedi bunun sonucunda efsane isim sezon sonunda kulüpten gönderildi.

İkilinin geleceği ise belirsiz. Real Madrid ve Arsenal, iki isimle yolları ayırabilir gibi duruyor. Bu durum ise daha önce efsane isimler ile çalışan fakat daha sonra efsaneleri ekipten gönderen kulüpler ve efsane isimleri akıllara getiriyor.  

Efsane İsimlerin Takımlardan Gönderilişleri

GRAEME SOUNESS – LIVERPOOL;  Souness, 1978-1984 tarihleri arasında Liverpool’un kupalarla dolu 6 yılının en iyi oyuncularından biri oldu.

Kenny Dalglish’in istifasının ardından Sounees ile 5 yıllık sözleşme imzalandı. Ancak 3 yılın sonunda Souness’li Liverpool’un galibiyet oranı sadece %41.6 oldu. Bu sonuç sonrasında kulüp efsane isim ile yollarını ayırdı.

ROBERTO DI MATTEO – CHELSEA; İki FA Cup zaferinin ardından Di Matteo, yaklaşık 10 yılın ardından Chelsea’ye menajer olarak döndü. 2011-2012 sezonunda takıma şampiyonluk kazandıran efsane yaklaşık 7 ay sonra takımdan gönderildi ve yerine Rafa Benitez alındı.

KENNY DALGLISH – LIVERPOOL; Kenny Dalglish, Liverpool’un efsane ismi olarak ismini futbol tarihe yazdırdı. 1985-1991 yılları arasında kulübün menajeri olan efsane döneminde Liverpool’a 3 şampiyonluk kazandırdı fakat daha sonra istifa etmek zorunda kaldı.

THIERRY HENRY – MONACO; Thierry Henry, Arsenal ile dünya futbol tarihine adını altın harflerle yazdıran isim oldu. Başarılı Fransız oyuncu bununla birlikte Juventus ve Barcelona formaları giydi.

Yetiştiği takımın A takımının başına 20 yıl sonra geçen Henry beklentileri karşılayamadığı için takım ile yolları ayrıldı.

OSSIE ARDILES – TOTTENHAM; Ossie Ardiles, Kuzey Londra ekibinde 10 yıl futbol oynadı.  Takımının 1981’de FA  Cup’ı kazanmasında büyük rol oynadı. Yıllar içerisinde farklı takımda yer alsa da 5 yıl sonra Tottenham’a menajer olarak döndü.

Takım o dönemde ligi 15. Sırada tamamladı. Kulübün büyük paralar ile yaptığı Jurgen Klinsmann transferi sonrasında ise efsane isim kulüpten gönderildi.