Yıldız Savaşları

Posted by

Türk futbolunda sezon öncesi gündem logoda kullanılan yıldızlar oldu. Fenerbahçe’nin 1959 öncesi şampiyonlukların tesciline ilişkin taleplerine resmi bir cevap gelmemiş olsa da Fenerbahçe 2022 23 sezonunun başında sosyal medyada 5 yıldızlı logo kullandı ve bu eylemin ardından adeta yıldız savaşları başladı.

Uygulama 2000 2001 Sezonunda Başlamıştı

5 Şampiyonluğa karşılık logonun üzerinde bir yıldıza yer verilen uygulama ilk kez 2000 01 sezonunda yürürlüğe girmişti. O dönemde de bu kez Beşiktaş benzer bir iddia ile gündeme gelmiş ve 1959 öncesine ait 2 şampiyonluğunun tescilini talep etmişti. Çünkü o dönemin şampiyonluk sayılarına göre Beşiktaş’ın yalnızca 1 yıldızlı logo kullanma hakkı vardı. Bu başvuru sonucunda Beşiktaş’a 2 şampiyonluk daha verilmiş ve Beşiktaş’ın tescillenen bu 2 şampiyonluğunun yankısı uzun süre devam etmişti.

Yıldız Savaşları

Başta Fenerbahçe olmak üzere pek çok kulüp bu şampiyonluklara ve yıldıza tepki göstermişti. 59 öncesi tescil edilen 2 şampiyonluğun ardından logosuna 2. yıldızı ekleyen Beşiktaş’ın bu eylemine Fenerbahçe Spor Kulübü çok ciddi bir tepki göstermiş ve hatta o sene kendisine bunu protesto etmek için yıldızlı forma tasarlatmıştı. Özellikle dönemin Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım, Beşiktaş’ın tescillenen 2 şampiyonluğunu hukuksuzluk ve zorbalık olarak nitelendirmişti.

Birkaç yıl sonra bu yıldız tartışması unutuldu, her kulüp mevcut şampiyonluk ve yıldız sayılarını kabullenmiş görünüyordu. Ancak 20. şampiyonluğa yani 4. yıldıza ilk ulaşan takım da tıpkı 3. yıldızdaki gibi yine Galatasaray olunca bu kez iki ezeli rakip arasında yeniden yıldız savaşları başladı. Çünkü Galatasaray taraftarı her fırsatta bu yıldızları vurguluyor ve ezeli rakip taraftarlarını kızdırıyordu.

Yıldız Savaşları Yeniden Başladı

Ezeli rakibin bu yıldız baskısı karşısında Fenerbahçe camiası, Ali Koç önderliğinde bir kampanya başlattı ve TFF‘den 59 öncesi tüm şampiyonlukların tescilini istedi. Ali Koç’un uzun süredir devam ettirdiği bu söylem neticesinde 2022 23 futbol sezonunun başında Fenerbahçe Spor Kulübü, sosyal medya hesaplarında 5 yıldızlı bir görsel kullanmaya başladı.

Fenerbahçe taraftarı bu görseli kısa sürede sahiplenip paylaşırlarken rakip takım taraftarları da alaycı tepkilerle karşılık verdiler. Fenerbahçe’nin 5 yıldızlı görsel kullanımına karşılık bazı Anadolu kulüpleri de sosyal medya hesaplarındaki görsellere yıldızlar ekleyerek bu yıldızları çeşitli gerekçelere dayandırarak ironiler yaptılar. Özellikle Galatasaray taraftarlarının da desteğiyle bu Anadolu kulüplerinin ironik paylaşımları kısa sürede ciddi etkileşim aldı.

Diğer yandan Galatasaray yönetimi de TFF’ye başvurarak yasal düzenlemeye uygun logo kullanılmasını talep etti. Zira A Spor, Fenerbahçe’nin 5 yıldızlı logo kullanımını kabul etmiş ve yayınlarında bu logoyu kullanmıştı.

Diğer yandan Fenerbahçe ile Trabzonspor arasındaki 3 Temmuz tartışması da devam ediyor. Fenerbahçe’nin 1959 öncesi şampiyonlukların tescilinin gerekliliği iddiasının ardından Trabzonspor da 2010 11 futbol sezonu şampiyonluğu tartışmasını yeniden gündeme getirdi ve bir anlamda yıldız savaşlarına dahil olmuş oldu. Şimdi gözler TFF’nin kararına çevrilmiş durumda.