YENİ ‘NORMAL’ MİLLİ TAKIM

Posted by

Son olarak Fransa Avrupa Şampiyonası’na katılan Türkiye Milli Takımı, o turnuvada yaşanan prim krizi ile turnuvaya erken veda etmişti ve milli takıma duyulan sempatinin yok olmasına sebep olmuştu.

O günden sonra yavaş yavaş ‘kemik kadro’ diye tabir edilen oyuncuların değişmesi ve maçların Anadolu’da oynanmaya başlamasıyla beraber Milli Takım taraftarlığı tekrar gün yüzüne çıkmıştı.

Çok güzel bir jenerasyon yakalayan Şenol Güneş yönetimindeki ay yıldızlı ekip Avrupa’nın önemli takımlarında direkt oynayan oyunculardan kurulu kadrosuyla 2020 Avrupa Şampiyonası elemelerinde başarılı olarak tarihinde 5.kez bu turnuvaya katılma şansı elde etti.

Her şey güzel gidiyor derken Merih, Cenk ve Cengiz Ünder’den gelen sakatlık haberleri 2020’ye girerken canımızı sıkmıştı.

Ancak tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip korona virüs (Covid-19) salgını turnuvanın bir yıl ertelenmesine sebep olduğu zaman kilit isimlerine kadroda yer verme şansı doğan Şenol Güneş bu duruma bir nebze de olsa sevinmiştir muhtemelen.

KİME YARADI?

2019’da oynadığı futbolu 2020’de sergileyemeyen Milli Takımımız 8 karşılaşmada aldığı 1 galibiyetle beklentilerin çok altında kaldı. Yaklaşık 8 ay maç yapamayan Ay yıldızlı takımımız UEFA Uluslar Ligi karşılaşmasına Eylül’de oynadığı Macaristan mağlubiyetiyle başladı.

Ardından oynadığı 3 maçı da beraberlikle tamamlayan Türkiye 5.maçında 10 kişi kalan Rusya’yı 3-2 yenerek bu yılki ilk ve tek galibiyetini aldı.

Son maçta Macaristan’a kaybeden ekibimiz geçen seneki format değişikliği sebebiyle düşmekten kurtulduğu Uluslar Ligi’nde Kazakistan, Moldova ve Kıbrıs gibi takımların bulunduğu Uluslar C Ligi’ne düştü.

Hazırlık maçlarında da Hırvatistan ve Almanya ile 3-3 berabere kalan ekibimiz vasat bir futbol sergileyerek FIFA Dünya sıralamasında Cezayir ve İran gibi ülkelere geçilerek 32.sırada 2020’ye veda etti.

TÜRK DUVARI YIKILDI MI?

Özellikle Avrupa Şampiyonası elemelerinde son dünya şampiyonu Fransa’nın da bulunduğu grupta 3 gol yiyerek tüm dünyanın dikkatini üzerine çeken ve Merih – Çağlar ikilisine ‘Türk Duvarı’ yakıştırmasının yapılmasına olanak sağlayan savunma performansı da 2020 yılında kaybettiklerimiz arasında kendine yer buldu. 8 maçta kalesinde 14 gol gören Milli takım özellikle hazırlık maçlarında yediği 6 gol ile 2021 öncesi ay yıldızlı taraftarları endişeye sokmuş durumda.