Wimbledon Başlıyor

Posted by

Dünyanın dört Grand Slam turnuvasından biri olan, bir tenis turnuvasından daha çok bir spor festivali olarak görülen Wimbledon başlıyor.

İlk kez 1877 yılında düzenlenen, 100 yıldan uzun bir süredir geçmişi olan kendine has ritüelleri, yeşilden sonra en çok görünen beyaz rengi ve unutulmaz hikayeleri ile dünyanın en özel spor organizasyonlarından biri olan Wimbledon 27 Haziran ile 10 Temmuz tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Bu sene gerçekleştirilecek organizasyon daha şimdiden Rus sporcuların katılımına yasak getirmesiyle tarihe geçti bile.

Wimbledon

Sadece Beyaz Kıyafetler Giyilebiliyor

Dört Grand Slam arasında en köklü tarihe sahip olan Wimbledon’un geçmişten beri süregelen kendine has kuralları ve ritüelleri var. Öncelikle Gran Slam’in ne olduğundan bahsetmek gerekirse; Uluslararası Tenis Federasyonu’nu tarafından her yıl düzenlenen en büyük 4 turnuvadan her birine verilen isimdir Grand Slam. Diğer üç büyük turnuva ise Avustralya Açık, Fransa Açık (Roland Garros) ve Amerika Açık’tır. Avustralya Açık ocak ayında, Fransa Açık mayıs ve haziran aylarında, Wimbledon haziran ve temmuz aylarında, Amerika Açık ise ağustos ve eylül aylarında oynanır. Wimbledon’un en büyük farklarından biri çim zeminde oynanmasıdır. Avustralya Açık ve Amerika Açık sert zeminde oynanırken Fransa Açık yani Roland Garros ise toprak zeminde oynanır. Ancak Wimbledon’un en büyük ritüeli oyuncuların sadece beyaz kıyafetler oynayabilmesidir.

Wimbledon’da giyilen kıyafetin arka tarafı mutlaka düz beyaz olmak zorunda. Üst bölgede, şortta, etekte ise 1 santimi geçmemesi kaydıyla tek renk şeritlere izin veriliyor. Beyaz kuralı, şapka, bandana, bileklik gibi aksesuarlar içinde geçerli. Hatta sporcuların dirseklik, dizlik takmaları halinde dahi bu tıbbi ekipmanların beyaz olması isteniyor ama tıbbi konularda istisnalara izin verilmekte. Ayrıca bu turnuvada büyük markaların logolarının görünmesi de pek istenmiyor.

Wimbledon’un bir diğer ritüeli de seyircilerin kremalı çilek yemesi. Ve İngiltere’nin olmazsa olmazı yağmur da Wimbledon denince akla gelen ilk unsurlardan biri.

Wimbledon 2

Wimbledon Statüsü

Wimbledon Tenis Turnuvası’nda ana kategoride beşe ayrılmaktadır; tek kadınlar, tek erkekler, çift kadınlar, çift erkekler ve çift karışıklar. Tüm herkesin merakla beklediği, heyecanın doruğa çıktı maçlar ise tek erkekler ve tek kadınlar maçlarıdır.

Wimbledon tarihinde tek kadınlarda en çok şampiyon olan isim 9 şampiyonluk ile Martina Nvratilova’dır. Kendisi kadınlar tenisinin gelmiş geçmiş en büyük isimlerinden biri olarak kabul edilir. Erkekler teklerde ise en çok şampiyon olan sporcu 8 şampiyonluklar Roger Federer’dir. Roger Federer aktif olarak tenise devam etmekte olup bu sporun gelmiş geeçmiş en özel isimlerinden biri kabul edilir. Diğer yandan 3. sırada yer alan Novak Djokovic de 6 şampiyonluğa sahiptir. Tenis sporunun hala aktif olarak tenise devam eden 3 efsane isminden diğer olan Rafael Nadal ile Wimbledon’u 2 kez kazanabilmiştir. Fakat diğer yandan Rafael Nadal, toplamda 22 Grand Slam şampiyonluğu ile tüm zamanların en çok Grand Slam kazanan erkek tenisçisidir.