WESTPHAL ARAMIZDAN AYRILDI

Posted by

Amerikan Basketbol Ligi (NBA) takımlarından Phoenix Suns’ın efsaneleşmiş oyuncularından Paul Westphal, 70 yaşlarında yaşamını kaybetti. NBA’in web sitesinden meydana getirilen açıklamada, bir süredir kanser tedavisi bulan Westphal’ın hayatını yitirdiği belirtildi.

1974 senesinde Boston Celtics ile şampiyonluk yaşayan ABD’li guard, 1975-1980 yılları içinde Phoenix Suns forması giymişti. Daha sonrasında baş antrenörlük yapmış olduğu Phoenix Suns’ı 1993’te ilk defa NBA finallerine taşıyan Paul Westphal, 2019’da basketbolda efsane oyuncu, hakem, alıştırmacı ve öteki mühim kişilerden oluşan Şöhret Müzesi’ne (Hall of Fame) girmişti.

PAUL WESTPHAL’I TANIYALIM

Westphal, 1972’den 1984’e kadar Ulusal Basketbol Birliği’nde (NBA) oynadı. Guard pozisyonunda oynayarak, 1974 NBA Finalleri’nde Boston Celtics ile NBA şampiyonluğu kazandı. Westphal, Phoenix Suns’ın bir üyesi olarak 1976’da NBA Finallerinde yine oynadı. NBA kariyeri bununla beraber Seattle SuperSonics ve New York Knicks ile ilişkiler de içeriyordu.

Beş defa All-Star tarzı olmasının yanı sıra, Westphal üç All-NBA Birinci Takım tarzı ve bir İkinci Takım onuru kazandı. Oyun kariyeri bittikten sonrasında, Westphal antrenörlüğe başladı. Southwestern Baptist Bible College (şimdiki Arizona Christian University), Grand Canyon University ve Pepperdine University için kolej basketbolu koçluğu yapmış oldu ve ek olarak Phoenix Suns, Seattle SuperSonics ve Sacramento Kings’in NBA’de baş koçu olarak vazife yapmış oldu. Vestfalya, Suns’ı 1993’te NBA Finalleri’ne koçluk etti.

OYUNCULUK KARİYERİ

Boston Celtics, 1972 NBA seçmelerinde genel sıralamada 10. seçimle Vestfalya’yı seçti. 1974’te bir şampiyonluk da dahil olmak suretiyle Boston’daki üç sezonun ardından, Celtics, Charlie Scott için Westphal takas etti ve Phoenix Suns’a iki ikinci tur draft tarzı yaptı. 1976’da, Westphal, Suns’ın Celtics’e karşı oynadıkları ilk NBA Finallerine ulaşmalarına destek oldu.

NBA tarihinde “şimdiye kadar oynanan en iyi oyun” olarak adlandırılan bu serinin 5. Maçında, Boston galip gelmeden ilkin oyunu üç kat uzatmaya iten birkaç eleştiri oyun yaptı. Westphal, maç başına 25.2 sayı ile 1977-78 sezonunun skor averajında NBA’de altıncı oldu. O sezonda ilk NBA All-Star Hafta Sonu H-O-R-S-E Müsabakası şampiyonu oldu. Vestfalya, NBA kariyerinde, maç başına yaklaşık 15,6 rakam olmak suretiyle toplam 12,809 sayı attı ve maç başına yaklaşık 4,4 asistle 3,591 asist yaptı.

Ayrıca maç başına yaklaşık 1.9 ile 1.580 ribaund elde etti. Beş kere All-Star, üç kere All-NBA birinci ekip seçimi ve bir defalık ikinci ekip All-NBA seçimiydi. O Phoenix’in bütün zamanların en skorer beşinci (9.564), ortalama 20.6 sayı (1975–80, 1983–84). 44 Nolu Güneşler tarafından emekliye ayrıldı ve Şeref Yüzüklerinin bir üyesidir. Vestfalya ayrıca 6 Eylül 2019’da Naismith Basketbol Onur Listesi’ne oyuncu olarak kabul edildi.