Vakıfbank Sultanlar Ligi’nde Şampiyon Oldu

Posted by

Tüm Türkiye’nin nefesini tutarak izlediği Misli.com Sultanlar Ligi’nde final serisi sona erdi. Beş maçlık seride Fenerbahçe’ye 3-2’lik üstünlük kuran Vakıfbank 2021 – 2022 sezonunun şampiyonu oldu. Gelin, beşinci maçta yaşananlara yakından bakalım!

Vakıfbank Serideki En Rahat Galibiyetini Aldı

Beşinci maç öncesinde seride 2-2’lik eşitlik söz konusu idi. Bir başka deyişle, beşinci maçı kazanan şampiyon olacaktı. Fenerbahçe Opet; serinin dördüncü maçında çok ciddi bir avantajı elinden kaçırmıştı. Sarı lacivertli takım; o maçı kazandığı takdirde şampiyon olacaktı. İlk iki seti kazanarak durumu 2-0’a getirmişti. Üçüncü sette de önde olan taraftı. Fakat, şampiyonluğun gittiğinin farkına varan Vakıfbank; oyuncu değişiklikleri ile maça tutundu. Bilhassa milli smaçör Tuğba Şenoğlu’nun oyuna girmesi dengeleri değiştirdi. Vakıfbank; ilk olarak üçüncü seti, ardından dördüncü seti alarak setlerde durumu 2-2’ye getirdi. Final setini de 16-14 kazandı. Bu sayede, maçtan 3-2 galip ayrıldı.

Fenerbahçe Opet; beşinci maç öncesinde yeterince konsantre değildi. Oyuncuların morallerinin bozuk olduğu dikkatlerden kaçmıyordu. Kaybedilen dördüncü maçın etkileri halen daha hissediliyordu. 12 Mayıs 2022 Perşembe günü saat 19.00’da başlayan maçı izleyen çok sayıda kişi vardı. Bilet bulmanın imkansız olduğu bu maç son derece güzel bir ortamda başladı.

Vakıfbank; ilk setin başından itibaren oyuna ağırlığını koydu. Final serisinde beklentileri karşılayamayan Brezilyalı smaçör Gabi ve İsveçli pasör çaprazı Isabelle Haak; bu maça damga vuracaklarını hissettiriyorlardı. Vakıfbank; bu seti 25-23 kazanarak 1-0 geçti.

Fenerbahçe Opet’te bilhassa Melissa Vargas ve Arina Fedorovtseva’nın formsuzluğu dikkat çekiciydi. Her iki oyuncu da final serisi boyunca takımlarını sırtlamışlardı. Ancak, Vakıfbank’ın bu maçta her iki oyuncuya da önlem aldığı gözlerden kaçmıyordu. Fenerbahçe Opet’te tek sorun bu iki oyuncu değildi. Pasör Naz Aydemir Akyol’un paslarının yeterince iyi olmadığı da göze çarpıyordu. Vakıfbank; ikinci seti 25-20 kazanmasını bildi.

Herkes, Fenerbahçe Opet’in üçüncü sette neler yapacağını merak ediyordu. Sarı lacivertli takım; final maçında beklenen performansından son derece uzaktı. Sonuç olarak, üçüncü sette de sahada varlık gösteremeyen bir Fenerbahçe vardı. Vakıfbank; tıpkı ikinci set gibi bu seti de 25-20 kazandı. Maçı da 3-0 kazanarak şampiyonluğunu ilan etti.

Maçın En Skorer İsimleri Kimlerdi?

Vakıfbank’ta Haak’ın 19 sayı ile maçın en skorer ismi olduğunu söyleyebiliriz. Gabi de 18 sayı kaydetti. Milli oyuncumuz Zehra Güneş üçü blok olmak üzere toplam altı sayı aldı.

Fenerbahçe Opet’te Vargas ve Fedorovtseva’nın maçı 14 sayı ile tamamladıklarını söyleyebiliriz.

Melis Gürkaynak Ligdeki Son Maçına Çıktı

Vakıfbank altyapısından yetişen orta oyuncu Melis Gürkaynak sezon sonunda voleybolu bırakacak. 1990 doğumlu isim; Fenerbahçe Opet karşısında ligdeki son maçına çıktı. Kariyerine bir lig şampiyonluğu daha ekledi.

Vakıfbank; sezonun son maçında CEV Şampiyonlar Ligi finalinde İtalya’nın Imoco Volley Conegliano takımı ile karşı karşıya gelecek.