UEFA YETKİLİLERİ TÜRKİYE’YE GELİYOR

Posted by

UEFA Şampiyonlar Ligi’nin yeni format çalışmaları nedeniyle İstanbul’a gelecek. Süper Şampiyonlar Ligi olarak adlandırılan yeni formatın 2024 yılında uygulanması bekleniyor. Avrupa futbolunun patronu haline gelen UEFA, 2 temsilcisini yeni programı anlatması için Türkiye’ye gönderecek.

2020 – 2021 sezonu öncesinde konuşulmaya başlanan yeni format değişikliği hızla devam ediyor. Yeni formatta İsviçre modelinin kullanılmasına karar verilirken, UEFA temsilcileri yeni formatı daha detaylı anlatmak için ülkelerin futbol federasyonlarını ziyaret ediyor. Bu hafta içerisinde Türkiye’ye gelecek olan temsilciler TFF Başkanı Nihat Özdemir başta olmak üzere yönetim kuruluyla bir toplantı gerçekleştirecek.

UEFA Temsilcileri İstanbul’a Geliyor

UEFA, 2024 senesinden itibaren uygulanacak yeni formatın detaylarını anlatmak İstanbul’a çıkarma yapıyor. UEFA adına toplantıya UEFA Ulusal Federasyonlar Direktör Zoran Lakovic ve UEFA Kulüp Müsabakaları Yöneticisi Stephane Anselmo katılacak.

4 Mart Perşembe günü Türkiye Futbol Federasyonu’nun Riva’daki merkezine gelecek olan temsilciler, TFF Başkanı Nihat Özdemir, Kulüpler Birliği Başkanı Ahmet Nur Çebi ve diğer yönetim kurulu üyelerine yeni sistem hakkında bilgilendirme yapacaklar. Toplantı, perşembe günü saat 14.00’te başlayacak.

Yeni Format: Süper Şampiyonlar Ligi

UEFA Şampiyonlar Ligi’nin yeni format çalışmaları sezon başından beri gündemdeydi. Geçtiğimiz şubat ayı içerisinde açıklama yapan UEFA, 2024 yılında yeni sisteme geçileceğini ve İsviçre modeli uygulayacağını duyurdu.

UEFA Başkanı Aleksander Ceferin ve ekibi futbolda yeni atılımlar yapmak istiyor. Bir süredir Şampiyonlar Ligi’ne daha fazla heyecan katma çalışmaları üzerinde duran ekip, yeni formatın hem kulüplere hem de futbol severlere daha cazip geleceğini düşünüyor.

UEFA yönetimi, yeni sistemle birlikte Süper Şampiyonlar Ligi’nde daha fazla maç oynanması planlanmasından dolayı ülkelerden ligdeki takım sayılarını azaltmalarını istiyor. Böylelikle takımlar çok fazla lig maçlarıyla mücadele etmeyecek ve Avrupa’ya odaklanarak burada daha çok maça çıkacak ve çıktıkları maç sayısına bağlı olarak daha fazla para kazanacakları duyuruldu.

Takımların UEFA’nın yeni formatına daha rahat alışabilmeleri için ligdeki takım sayılarının 18 ya da 16 olması gerektiği talep ediliyor.

FIFA tarafından da desteklenen UEFA, özellikle Avrupa’nın dev kulüplerini özellikle Barcelona, Real Madrid ve Juventus gibi takımları organizasyonda görmek istiyor.