TÜRKİYE’NİN DÜNYA KUPASI İÇİN MÜCADELE EDECEĞİ TAKIMLAR BELLİ OLDU

Posted by

2022 FIFA Dünya Kupası Avrupa elemelerinde, karşılaşacak gruplar kura çekimi ile belirlendi. Dünya Kupası elemeleri G Grubu’nda bulunan temsilcimiz A Milli Takımı kura çekimi sonucunda Hollanda, Norveç, Karadağ, Letonya ve Cebelitarık takımları ile eşleşti.

Avrupa elemelerinde takımlar, altışarlı ve beşerli gruba ayrılarak, gruplarında iç ve dış saha olmak üzere rakipleriyle iki kez karşılaşacak. Gruplarını lider konumunda tamamlayacak 10 takım, 2022 FIFA Dünya Kupası’na doğrudan katılma hakkı kazanacak.

ŞENOL GÜNEŞ DÜNYA KUPASINI HEDEFLİYOR

2022 Dünya Kupası Avrupa elemelerinde gruplar ve maçlar belli olduktan sonra A Milli Futbol Takımı Teknik Direktörü Şenol Güneş, TRT Spor ekranında açıklamalarda bulundu. Güneş: “Kura bir şans işi. Hayırlı olsun. Uzun zamandır katılamadığımız

Dünya Kupası’na katılmak için olağanüstü çalışmak gerekiyor. Bu takımların hepsi güçlü.” dedi. Kurada güçlü bir takım olan Norveç’i üçüncü torbadan çektiklerini belirten teknik adam Güneş: “Cebelitarık ile daha önce hiç karşılaşmadık. Letonya’ya 2004 Avrupa Şampiyonası öncesi kaybetmiştik. Çekişeceğimiz takımlar kağıt üzerinde Hollanda ile Norveç görünüyor. Önemli olan bütün maçları kazanmak için sahaya çıkmak. Biz de öyle yapacağız. Hedefimiz Dünya Kupası’na katılmak. Hollanda ile daha önce oynayıp kazanmıştık ama güçlü bir takım. Norveç’in güçlü oyuncuları var.” Açıklamasını yaptı.

Ayrıca hedeflerinin dünya kupası olduğunu belirten Şenol Güneş: “Bana göre Fransa, Hırvatistan, Danimarka, Almanya, Portekiz bize daha uygun. Hollanda, son dönemde hem Almanya hem de Fransa ile yaptığı maçlarda çok iyi futbol oynadı. Yeniden bir çıkış yapmak istiyorlar. Hangi takım olursa olsun her maça kazanmak için çıkan, sevimli, tutkulu, çalışkan, sonuna kadar savaşan bir takım olup, oyuncu kalitemizle ülkemizi iyi tanıtmak istiyoruz.

Bir yola girdik. Bu yolun sonu da aydınlık olsun istiyoruz. Dünya Kupası’na gitmek için önümüze kim çıkarsa onu yenmek için çalışacağız.” Değerlendirmesini ifade etti.

HOLLANDALI BOER’DEN TÜRKİYE DEĞERLENDİRMESİ

Dünya kupası elemelerinde Türkiye ile eşleşen Hollanda Milli Takımı Teknik Direktörü Frank de Boer: ”Türkiye çok güçlü ve genç bir takım. Son yıllarda yeniden ivme kazandılar. Hem Türkiye’de hem de Hollanda’da güçlü desteğe sahipler. Onlarla eşleşmek iki kez deplasman oynamak gibi. Türkiye ile ilk maçı deplasmanda oynamak isterdim, böylece seyircisiz oynanabilir” ifadelerini kullandı.