Türkiye Uluslar Ligi’nde Hangi Takımlar ile Aynı Grupta Yer Alıyor

Posted by

Türkiye A Milli Futbol Takımı; son olarak Dünya Kupası Avrupa Elemeleri Grubu’ndan ikinci olarak çıkmayı başardı. Milli takımımız; 2022 yılında Mart ayında Dünya Kupası’na gidebilmek adına play-off maçlarına çıkacak. İlk olarak, Portekiz ile karşılaşacağız.

Güçlü Portekiz’i yendiğimiz takdirde bu defa İtalya – Kuzey Makedonya maçının galibi ile karşı karşıya geleceğiz. Sonuç olarak, 2022 yılında Katar’da düzenlenecek olan Dünya Kupası’na katılma yolunda işimizin bir hayli zor olduğunu söyleyebiliriz.

Türkiye A Milli Futbol Takımı; Dünya Kupası play-off eleme maçlarına ek olarak UEFA Uluslar Ligi’nde de boy gösterecek. Hatta, takımımızın hangi ülkelerin milli takımlarıyla aynı gruba düştüğü belli oldu. Gelin, Türkiye’nin UEFA Uluslar Ligi’ndeki rakiplerine yakından bakalım!

Litvanya, Lüksemburg ve Faroe Adaları ile Aynı Gruba Düştük

Bir önceki UEFA Uluslar Ligi deneyiminde kötü bir performans gösteren Türkiye; bu defa çok daha zayıf rakiplerin olduğu bir gruba düştü. Herkesin bildiği gibi milli takımımız teknik direktör Şenol Güneş ile yollarını ayırdı.

Yerine Almanya U21 milli takımını çalıştıran Stefan Kuntz getirildi. Milli takımımız; Stefan Kuntz’un başa geçmesiyle beraber çok daha iyi sonuçlar almaya başladı. Bu noktada, tek hedefimizin 2022 yılında düzenlenecek olan Dünya Kupası’na katılmak olduğunu söyleyebiliriz.

Türkiye; UEFA Uluslar Ligi’nde Litvanya, Faroe Adaları ve Lüksemburg ile aynı gruba düştü. UEFA Uluslar Ligi; 2 Haziran 2022 tarihinde oynanacak olan maçlarla başlayacak. Buna ek olarak, maçların 27 Eylül 2022 tarihinde sona ereceğini ifade etmeliyiz.

Milli takımımız; 1.Grup’ta yer alıyor. Litvanya, Lüksemburg ve Faroe Adaları gibi takımların bizim seviyemizde olmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Bu yüzden, milli takımımız; herhangi bir sürpriz olmadığı takdirde gruptaki altı maçın tamamını da kazanacaktır.

UEFA Uluslar Ligi’nin Formatı Nasıl?

Milli takımımız; bir önceki UEFA Uluslar Ligi deneyiminde grubunu kötü bir pozisyonda tamamladığı için bir alt lige düşmüştü. Güncel tarih itibariyle, B Ligi’nde değil de C Ligi’nde yer alıyoruz. Grubumuzu ilk sırada bitirdiğimiz takdirde kendimizi yeniden B Ligi’nde bulacağız.

Biraz da turnuvanın formatından bahsedelim! A Ligi’nde dört grupta toplam 16 takım bulunuyor. Gruplarını ilk sırada bitiren dört takım; 2023 yılının Haziran ayında oynanacak final turnuvasında mücadele etme hakkını kazanacaklar. Buna ek olarak, bu dört takım arasındaki turnuvayı ilk sırada tamamlayan takımın 2024 yılında düzenlenecek olan Avrupa Şampiyonası’na doğrudan katılma ihtimali bir hayli yüksek! Ancak, Euro 2024 formatı ile ilgili net bir açıklama yapılmadı.

B, C ve D Ligi’nde yer alan ve gruplarını ilk sırada tamamlayan takımlar; bir üst lige yükselme şansını elde edecekler. Dörtlü grubu son sırada tamamlayan takımlar ise bir alt lige düşecekler. Türkiye’nin avantajlı bir grupta olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.