TÜRKİYE – POLONYA

Posted by

Türkiye Erkek Hentbol Milli Takımı 6 Ocak Çarşamba günü Polonya ile grup maçında karşılaşacak. 2022 Dünya Hentbol Şampiyonası Elemeleri’nde 5.Grup’ta bulunan Milli takımımız 3.maçına Polonya karşısında çıkacak.

Türkiye Hentbol Federasyonu pazartesi günü planlanan Fas hazırlık maçını oyuncuların dinlenebilmesi gerekçesiyle iptal etmişti.

Eskişehir Porsuk Spor Salonu’nda karşı karşıya gelecek Türkiye-Polonya maçını ise Rumen hakem çifti Bogdan Nicolae Stark, Romeo Mihai Stefan yönetecek. 4.maçında Polonya deplasmanına gidecek Milli Takım bu maçtan önce kendi sahasında Polonya’yı mutlaka yenmek istiyor.

MAÇ ÖNCESİ AÇIKLAMALAR

Eskişehir’de kamp yaptıkları otelde konuşan A Milli Erkek Hentbol Takımı Baş antrenörü İlker Şentürk yaptığı açıklamada “Şampiyonaya gitmek için mutlaka puan almamız gerekiyor. Bu puanlar bizi bir yerlere götürecek. Bu puanları almak için mücadele edeceğiz.

Tek eksiğimiz taraftar. Polonya maçında çok basit hatalar yapan tarafın kaybedeceğini düşünüyorum” ifadelerine yer verdi.

Ayrıca Şentürk yaptığı açıklamada oyuncu havuzunun dar olduğunu rakibi Polonya 300 kişi arasından milli takım kadrosu çıkartırken kendilerinin 30 kişi arasından milli kadro kurması gerektiğinin altını çizdi.

Tecrübeli antrenör ayrıca Hentbol Ligi’nin pandemiden dolayı etkilendiğini, ligin kalitesinin düştüğünü belirtirken Eskişehir hakkında yaptığı açıklamada “”Eskişehir’de kendimizi evimizde gibi hissediyoruz.

Eskişehir hentbol kültürü olan, zamanında çok iyi kulüpleri olan ve gerçekten de hentbol adına iyi şeyler yapılan bir şehir. Keşke seyirci gelebilseydi de onlarla birlikte çok daha keyifli bir maç yapabilseydik. Ama biz milletimizi temsil etme adına iyi bir maç çıkaracağımıza inanıyorum.

Bu zamana kadar oynadığımız maçlarda yendik, yenildik ama son dakikaya kadar mücadelemizi hiç bırakmadık. Polonya maçı da öyle bir maç olacak.

Rakibimizi de izledik ve ne yapacağımıza karar verdik. Ona göre de çıkıp oynayacağız. Fas ile hazırlık maçı yaptık ve oyuncularımızın son durumunu gördük. Slovenya’nın dışında Polonya, Hollanda ve biz hemen hemen denk güçlerdeyiz.

Polonya takımı yenileyerek gençleşti. Hollanda daha önce oynayıp yendiğimiz, yenildiğimiz bir ekip.” Sözleriyle gruptaki şanslarını da değerlendirdi.

POLONYA MAÇLARIMIZ

A Milli Erkek Hentbol Takımımız daha önce Polonya ile 4 kez karşılaşmıştı. İki kez Dünya Şampiyonası iki kez de Avrupa Şampiyonasında karşılaşan taraflardan Polonya’nın Milli Takımıza üstünlüğü bulunuyor.

2000 yılında oynanan iki karşılaşmanın birinde Polonya galip gelirken diğerinde Milli Takımımız rakibini yenmişti. 2009 yılında eleme maçlarında yine eşleşen iki ekibin maçlarında Polonya gülen taraf olmuştu.