TÜRKİYE-NORVEÇ MAÇI YER DEĞİŞİKLİĞİ

Posted by

2022 FIFA Dünya Kupası Elemelerinde normal şartlarda Norveç’te oynanacak olan Türkiye-Norveç karşılaşması, korona virüs kaynaklı seyahat kısıtlamaları engeline takıldı.

27 Mart Cumartesi Oslo’da Ullevaal Stadı’nda yapılması planlanan mücadelenin, Kovid-19’dan kaynaklanan seyahat kısıtlamaları sebebiyle İspanya’da Malaga şehrine taşınmasına karar verildi.

2022 FIFA Dünya Kupası Elemeleri G Grubu eşleşmelerinden Türkiye-Norveç karşılaşması hakkında önemli bir değişiklik yaşandı.

Norveç Futbol Federasyonu, Norveç’te uygulanan korona virüs kaynaklı seyahat kısıtlamaları nedeniyle 27 Mart’ta Oslo Ullevaal Stadı’nda oynanması planlanan Türkiye-Norveç maçının yerini değiştirme kararı aldı. Alınan yeni karara göre, söz konusu karşılaşma İspanya’da Malaga şehrinde yapılacak.

Öte yandan hatırlandığı üzere, 2022 FIFA Dünya Kupası için kura çekimleri, İsviçre’nin Zürih kentinde yapılmıştı. Kura toplantısına, yeni tip korona virüs önlemleri sebebiyle UEFA ülkelerinin temsilcileri ve basın mensupları alınmamıştı.

Kuraya ikinci torbadan katılan Türkiye, G Grubuna düşmüştü. Grup’ta ayrıca A Milli ekibimiz ile birlikte Hollanda, Norveç, Karadağ, Letonya ve Cebelitarık bulunuyor.

Bununla birlikte, gruplardaki takımlar, deplasman ve ev maçları olmak üzere iki kez mücadele edecekler. Bütün bu müsabakalar Mart ve Kasım ayları arasında yapılacak.

Toplam 10 gruba ayrılan turnuvada, gruplarından lider çıkan 10 takım doğrudan Dünya Kupası’na katılabilecek. Gruplarından ikinci çıkan takımlar ise Dünya Kupası vizesini play-off maçlarıyla almaya çalışacak.

Ayrıca gruplarının ilk iki sırasına giremeyen takımlar eğer UEFA Uluslar Ligi 2020–2021 sezonunda en fazla puan toplayan iki takım arasına girebilirse play-off karşılaşmalarında diğer 10 takıma katılabilecek. Oluşturulan 12 takımlı bu play-off’larda tek maç eleme usulü geçerli olacak.

ASYA ELEMELERİ ERTELENMİŞTİ

Öte yandan 2022 FIFA Dünya Kupası Asya Elemeleri kapsamında mart ayında oynanması planlanan pek çok karşılaşma koronavirüs kısıtlamaları sebebiyle ertelenmişti.

Asya Futbol Konfederasyonu yaptığı açıklamada; 2022 Dünya Kupası Asya Elemeleri’nde birçok maçın erteleneceğini ve sadece Nepal-Avustralya, Suudi Arabistan-Yemen, Tacikistan-Moğolistan ve Moğolistan-Japonya arasındaki karşılaşmaların mart ayında oynanabileceğini belirtmişti.

ÖNÜMÜZDEKİ GÜNLERDE AÇIKLAMA GELECEK

2022 FIFA Dünya Kupası Elemeleri, G Grubu Norveç-Türkiye maçının İspanya’da oynanmasına dair verilen karar hakkında ayrıntıların önümüzdeki günlerde futbolseverlere açıklanacağı bilinenler arasında. Buna göre İspanya Futbol Federasyonu, seyircisiz oynanacak karşılaşmanın oynanacağı stadı ve saatini en kısa sürede açıklayacağını belirtti.