Türkiye Futbol Kulüpleri Yayıncı Kuruluşu Protesto Etti

Posted by

Türkiye’de futbol kulüplerinin yayıncı kuruluşu olan BeIN Sports’un kulüplere yapması gereken ödemeyi yapmadığı gerekçesi ile ilk kez Fatih Karagümrük – Galatasaray maçında kulüpler yayıncı kuruluşu protesto etti.

Protestoya tribünde ve protokolde yer alan kişiler alkışlayarak futbolculara destek de bulundu. Protesto sonrasında taraflar arasında mesajlaşma gerginliği oldu.

Karşılaşma için sahaya gelen taraflar ilk 60 saniye boyunca sahada hareket etmedi. Maç 1. Dakikadan sonra oynanmaya başladı.

Daha öncesinde ise Süper Lig Kulüpler Birliği Vakfı ve 1. Lig futbol Kulüpleri Birliği Derneği bir açıklama yapmış ve sporcuların belirli tarihlerde protesto amaçlı 1 dakika sahada hareketsiz duracağı söylenmişti.

Süper Lig Kulüpler Birliği Vakfı ve 1. Lig futbol Kulüpleri Birliği Derneği yaptıkları ortak açıklamada süper Lig 13. Ve TFF 1. Lig 15. haftasında sahaya çıkan oyuncuların bir dakika hareketsiz kalacağını belirtmişti.

Süper Lig Kulüpler Birliği Vakfı ve 1. Lig futbol Kulüpleri Birliği Derneğinin Twitter üzerinden yaptığı açıklama ise şu şekilde; “Süper Lig Kulüpler Birliği Vakfı ve 1. Lig Futbol Kulüpleri Birliği Derneği’nin ortak kamuoyu duyurusu ile akabinde yayıncı kuruluş Digiturk beIN MEDIA GROUPun yaptığı açıklama Federasyonumuz tarafından dikkatli bir şekilde takip edilmiştir.

Çok açık bir şekilde bilinmesini isteriz ki, 2020/21 sezonu yayın hakları bedeli üzerinde prensip olarak varılan ve kamuoyunda da yer alan tutar göz önünde bulundurulduğunda dahi, Digiturk beIN MEDIA GROUP, 2020/21 sezonuna ilişkin ana sözleşme hükümlerine göre yapması gereken ödemelerin tamamını ifa etmemiştir.

Dolayısıyla henüz üzerinde mutabakat sağlanmamış olmasına rağmen yayıncı kuruluşun açıklamasında belirtmiş olduğu Digiturk, 2020/21 sezonunda bugüne kadar oynanmış tüm karşılaşmalara ilişkin naklen yayın lisans bedelini TFF’ye tam olarak ödemiştir yönündeki açıklaması gerçeği yansıtmamaktadır.

Tüm taraflar açısından büyük hassasiyet taşıyan konu Türkiye Cumhuriyeti Kanunları ve hukuk çerçevesinde Federasyonumuz tarafından kapsamlı bir şekilde değerlendirilmekte olup gerekli açıklamalar kamuoyu ile paylaşılacaktır.”

Ödemeler Yapıldı

Digitürk olarak Süper Lig Kulüpler Birliği Vakfı ve 1. Lig Futbol Kulüpleri Birliği Derneği tarafından yapılan açıklamayı büyük bir şaşkınlıkla karşıladık.

BeIN Sport gerekli kurumlara yapması gereken ödemeyi yaptığını, sezonun geri kalanı içinde ödeme planları oluşturmaya devam ettiğini belirtmiştir. Yayıncı kuruluş olan BeIN Sports’un yaptığı açıklama;

“Öncelikle şunu net bir şekilde ifade etmek isteriz ki naklen yayın lisans hakları tarafı Türkiye Futbol Federasyonu (TFF)’dur. TFF, Digiturk tarafından yapılan ödemeleri alır ve kulüplere dağıtır. Buna göre Digiturk, 2020 – 2021 sezonunda bugüne kadar oynanmış tüm karşılaşmalara ilişkin naklen yayın lisans bedelini TFF’ye tam olarak ödemiştir.

Öte yandan Digiturk, dünya çapında birçok yayıncının KOVID-19 salgını nedeniyle yapmayı reddettiği 2019 – 2020 sezonu naklen yayın lisans ödemesini, herhangi bir kesinti uygulamadan tam olarak yapmıştır. “ sözleri yer almıştır.

Digitürk Doğru Söylemiyor

TFF, Digitürk’ün açıklamasının gerçeği yansıtmadığı söyleyen cevap niteliğinde ikinci bir açıklama daha yaptı. Açıklamada BeIN Sports’un yaptığı açıklamanın dikkatli bir şekilde incelendiği fakat açıklamaların doğruları yansıtmadığı belirtildi.

Çok açık bir şekilde bilinmesini isteriz ki, 2020/21 sezonu yayın hakları bedeli üzerinde prensip olarak varılan ve kamuoyunda da yer alan tutar göz önünde bulundurulduğunda dahi, Digiturk beIN MEDIA GROUP, 2020/21 sezonuna ilişkin ana sözleşme hükümlerine göre yapması gereken ödemelerin tamamını ifa etmemiştir.

Dolayısıyla henüz üzerinde mutabakat sağlanmamış olmasına rağmen yayıncı kuruluşun açıklamasında belirtmiş olduğu “Digiturk, 2020/21 sezonunda bugüne kadar oynanmış tüm karşılaşmalara ilişkin naklen yayın lisans bedelini TFF’ye tam olarak ödemiştir” yönündeki açıklaması gerçeği yansıtmamaktadır.” Şeklinde tekrar bir açıklama yapıldı.