Türkiye Futbol Federasyonu’ndan Rezerv Lig Kararı

Posted by

Türkiye Futbol Federasyonu tarafından Spor Toto Süper Lig kulüplerinin alt yapı takımlarına yönelik düzenlenen lig olan Rezerv Lig için Kulüpler Birliği Türkiye Futbol Federasyonu‘na başvuruda bulunmuştu. Kulüpler birliği Futbol Federasyonu ‘ndan Rezerv Lig ‘in bu sezon için durdurulmasını ve gelecek sezonlar için de durumun tekrar istişare edilmesini istemişti. Türkiye Futbol Federasyonu da konu ile ilgili yaptığı toplantıda bu sezon ilk kez düzenlenen Rezerv Lig ‘in kaldırılması kararı aldığını açıkladı.

Kulüpler Birliği Başvurusu

Kulüpler Birliği Vakfı, Rezerv Lig ‘in bu sezon için durdurulması ve gelecek sezonlar için de tekrar istişare edilmesi konusunda Türkiye Futbol Federasyonu ‘na başvuruda bulunmuştu. Kulüpler Birliği Vakfı ‘nın yaptığı açıklamada Süper Lig takımlarında yer alan genç oyuncuların rekabet ortamında ve yüksek zorluklu maçlarda görev alarak hem kendilerini geliştirmeleri hem de lig tecrübesi kazanmaları amacıyla B takım uygulaması talebinde daha önce de bulundukları bunun Türkiye Futbol Federasyon ‘u ile birkaç kez paylaşıldığına yönelik bilgilendirmede bulundu.

Yeni seçilen Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı ve de yönetimin Kulüpler Birliği Vakfı ‘ndan gelen bu talebe karşılık bulduğu ve uzun bir süredir beklenen Rezerv Lig isimli ligin yoğun çalışmalar sonucunda pratiğe döküldüğünü aktarıldığı açıklamalarda birtakım başka ifadelere de yer verildi. Bu doğrultuda ekonomik sıkıntılarla boğuşan bir çok kulübümüzün bir de Rezerv Lig takımı müsabakaları için oynayacak saha bile bulamamaları, ek olarak lojistik ve operasyonel daha bir çok sorun nedeniyle Kulüpleri Birliği Vakfı yönetiminin Rezerv Lig organizasyonunun durdurulması  / iptal edilmesi için Türkiye Futbol Federasyonu ‘na başvuruda bulunduğu bildirildi. Tüm bu gelişmeler ışığında da sezon başında hayata geçirilmesi talep edilen Rezerv Lig uygulamasının bu sezon için durdurulması ve önümüzdeki sezonlar için tekrar tartışılmasına dair başvurunun Futbol Federasyonu ‘na iletildiği belirtildi.

Federasyon’dan Yanıt Gecikmedi

Bu sezon ilk kez uygulamaya koyulan Rezerv Lig ‘in iptali konusunda Kulüpler Birliği Vakfı ‘nın başvurusu sonrası. Türkiye Futbol Federasyonu yöneticileri konuyla ilgili toplantı yaptı. Bu toplantıda ligin kaldırılması kararı alındı.

Toplantıda alınan kararları açıklayan Türkiye Futbol Federasyonu, Kulüpler Birliği ‘nin kamuoyu önünde yaptığı talebin değerlendirildiğini ve Rezerv Lig ‘in kalan haftalarının oynanmaması kararı aldığını açıkladı. Ek olarak yine kulüplerin talebi doğrultusunda U – 19 Gelişim Ligi ile ilgili düzenlemeler yapıldığı yakın zamanda kamuoyu ile paylaşılacağı bildirildi.

Ayrıca federasyonun resmi internet sitesinde yer alan futbolcu, teknik adam, sağlık ekibi çalışanı, hakem, temsilci, gözlemcive futbolcu menajerine ait bilgilerin yer aldığı “Bilgi Bankası” nın da tekrar erişime açılma kararı alındığı ifade edildi. Açıklamaya göre daha önce Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında gerekli düzenlemeler yapılarak erişime kapatılan Bilgi Bankası ‘na hukuki düzenlemeler yapıldıktan sonra tekrar erişim sağlanacak.