Türkiye Futbol Federasyonu’nda Bir İstifa Daha

Posted by

Türk futbolunun en kaotik dönemlerinin yaşandığı bugünlerde Türkiye Futbol Federasyonu’nda her hafta bir başka gelişme yaşanıyor. Nihat Özdemir ve Jaap Uilenberg’in istifası sonrasında daha da sert bir şekilde eleştirilmeye başlanan Merkez Hakem Kurulu Başkanı Ferhat Gündoğdu da 17 Nisan tarihinde yaptığı duyuruyla birlikte görevinden istifa ettiğini açıkladı ve Türk futbolunda bir dönem daha kapanmış oldu.

Kaosa Sürükleyenler

Türk futbol tarihinin en kötü yönetildiği dönemlerden biri olan bu dönemde Nihat Özdemir yönetimindeki Türkiye Futbol Federasyonu’ndan da istifa haberleri gelmeye devam ediyor.

Federasyon Başkanı Nihat Özdemir ve Merkez Hakem Kurulu Eğitim Başdanışmanı Jaap Uilenberg’in aynı günde gelen istifaları sonrasında zaten uzun bir zamandır eleştirilen Merkez Hakem Kurulu Başkanı Ferhat Gündoğdu da görevinden istifa ettiğini açıkladı.

Bir anda oturduğu kurul başkanlığında 8 Mart tarihinde çektiği operasyonla Cüneyt Çakır ve Fırat Aydınus’un da içerisinde yer aldığı 13 hakemin kariyerlerini baltalayan Ferhat Gündoğdu, bu karardan dönmeyeceğini pek çok kez dile getirmişti.

Tahkim Kurulu’na taşınan bu operasyonda hakemler haklı bulunmuş ancak Gündoğdu her ne olursa olsun kararından vazgeçmeyeceğini ifade ederek hukuksuz bir şekilde hareket etmeye devam etmişti. Bilhassa Dünya Kupası’na katılması durumunda tarihe geçme şansını yakalayacak olan Cüneyt Çakır’ın liste dışı bırakılması nedeniyle bu göreve hangi meziyeti sayesinde oturtulduğu merak konusu haline gelen Gündoğdu, görevinden istifa ettiğini açıkladı.

Bu istifayla birlikte Nihat Özdemir federasyonunun duvarından bir tuğla daha çekilmiş oldu. Gelecek sezon ligi hangi yayıncının yayınlayacağı belli olmadığı gibi şu an hem federasyon başkanı hem de Merkez Hakem Kurulu Başkanı olmaması da futbolumuzun ne durumda olduğunu en net gösteren tablo.

İstifayla Gelen

Öte yandan bahsedildiği gibi Cüneyt Çakır ile alakalı bir problem yaşanmazsa Türkiye’yi temsil edecek olan başarılı hakem aynı zamanda tarihe geçecek.

3 Dünya Kupası’nda düdük çalan ilk hakem olarak kırılması zor bir rekoru kırmayı başaracak olan Çakır aynı zamanda 6 büyük organizasyonun tamamında üst üste düdük çalan tek hakem olmayı başaracak. Bu kadar önemli unvanları elinde bulundurma şansına sahip olan Çakır adına artık heyecanlı bekleyiş başladı.

Öte yandan basında yer alan haberlere göre UEFA da başarılı hakeme Konfederasyon Kupası’nın Final aşamasında düdük vermeyi planlıyor. Tüm bu gelişmelerden sonra gelen bu haberlerden sonra Cüneyt Çakır adına kara bulutların dağılmaya başladığı bir dönemin geldiğini belirtmek yanlış olmaz.

Pek tabii tarihe geçecek tek hakemini ve kendisini Dünya Kupası’nda temsil edecek olan hakemini kadro dışı bırakarak Cüneyt Çakır’ın kariyerini baltalamaya çalışan Ferhat Gündoğdu’yu ise Türk futbolunun bu skandal karar ve operasyonunun aktörü olarak hatırlayacağı kesin. Pek tabii bu dönemin sorgulanması gereken pek çok aktörü daha olacak.