Türkiye Futbol Federasyonu Merkez Hakem Kurulu Başkanı Sabri Çelik’i Açıkladı

Posted by

Bu sezon göreve gelen Türkiye Futbol Federasyonu Merkez Hakem Kurulu Başkanı belirlendi. Türkiye Futbol Federasyonu’nun belirlemiş olduğu Merkez Hakem kurulu başkanı ise Sabri Çelik oldu.

Türkiye Futbol Federasyonu yönetim kurulunun yapmış olduğu toplantıda Merkez Hakem kurulu belirlendi. Daha önceki sezonlarda 3 farklı dönemde Merkez Hakem Kurulu Başkanlığı yapmış olan Sabri Çelik, Türkiye Futbol Federasyonu yönetim kurulu toplantısının ardından yeniden göreve getirildi.

Sabri Çelik Kimdir?

Sabri Çelik 1959 yılında İstanbul’da dünyaya geldi. Asıl mesleği öğretmenlik olan Sabri Çelik Birinci Lig’de uzun yıllar hakemlik yaptıktan sonra yaşı dolayısıyla hakemliği bıraktı. Sabri Çelik 2004 ve 2005 yıllarında Merkez Hakem Kurulu Başkanlığı yapmıştı. 2019 yılında ise istifa eden Ferhat Gündoğdu yerine geçici olarak göreve gelmiş ve 5 ay daha Merkez Hakem Kurulu Başkanlığı yapmıştı. UEFA gözlemciliği yapan Sabri Çelik mentorluk de yapıyordu. Daha önceki dönemlerde Merkez Hakem kurulu başkanları Bülent Yavuz ve Hilmi Ok dönemlerinde de Kurul içerisinde bulundu.

Yeni Merkez Hakem Kurulu Üyeleri Belli Oldu

Türkiye Futbol Federasyonu yönetim kurulu yaptığı toplantıda Merkez Hakem kurulunu belirledi ve gelecek sezonki hakemlik yapısı hakkında bazı kararlar aldı. Sabri çelik başkanlığındaki Merkez Hakem kurulu şu şekilde: Murat Ilgaz, Aynur Aysun Akar, Baki Tuncay Akkın, Ahmet İbanoğlu, Aytekin Durmaz, Recep Sürhat Müniroğlu, İsmail Köse ve Bülent Kökçü Merkez Hakem kurulu üyeleri oldular.

Türkiye Futbol Federasyonunun Almış Olduğu Kararlar

  • Daha önce İspanya ile Belçika’da kullanılan teknolojiler incelendikten sonra TFF’nin futbol yönetim sistemi yazılımı geliştirilerek bu sezon yeni nesil teknolojinin kullanıldığı hakem atama sistemine geçilecek.
  • 2022-2023 sezonu itibariyle saha ve video yardımcı hakem kadroları birbirinden ayrılacak. Video yardımcı hakemler IFAB sertifikasına hakemlerden oluşturacaklar. Hakemler video yardımcı hakem sertifikası programını tamamlayıp yeterli tecrübe edinene kadar UEFA’ya Bağlı ülkelerdeki video yardımcı hakem sertifikasına sahip hakemlerden yararlanılacaktır.
  • Hakemlik ve gözlemcilik atamalarında yeni nesil teknoloji temeliyle desteklenmiş atama sistemi uygulanacak ve yeniden düzenlenen kriterlere göre gözlemci raporu kullanılacaktır.

Spor Toto Süper Lig’de stadyumda görevli gözlemci dışında ikinci 1 gözlemci görev yapacak, özel gözlemci odasında tek başına görev yapacak bu gözlemci ile her maçta 2 gözlemci raporu düzenlenecek.

  • 2022-2023 sezonu için uluslararası deneyimi olan yabancı bir hakem eğitmeni ile anlaşma kararı alınmıştır.
  • UEFA ile koordine olarak Avrupa’nın önemli ligleri ile hakem değişim programı çalışmaları başlatılmasına karar verilmiştir. Spor Toto Süper Lig’de görev alan UEFA elit ve birinci kategori hakemlerimizin çalışma yapılacak Avrupa’nın önemli liglerinde görev alması, bunun yanı sıra yine çalışma yapılacak Avrupa liglerinde görev alan UEFA elit ve birinci kategori hakemlerin de aynı şekilde karşılık esasıyla görev alması kararlaştırılmıştır.