Türkiye Adaylıklarını Açıkladı

Posted by

COVID-19 küresel salgını, ülkenin ekonomik durumu ve birçok başka endişeyle birlikte uzun bir süredir beklenen karar 23 Mart tarihinde Türkiye Futbol Federasyonu tarafından açıklandı. EURO2024’ü Almanya’ya kaptıran Türkiye Futbol Federasyonu, EURO2028 ve EURO2032’den birinin ülkemizde düzenlenmesi adına başvurunun yapıldığını duyurdu.

Nihayet

Her ne kadar dünyanın en iyi ligleri arasında yer almıyor ve en başarılı kulüpler arasında sayılmıyor olsa da Türkiye’deki kulüplerin ve futbol ortamının genel futbol ortamına bir katkı sunduğu gerçek.

Bu bağlamda genel kanı Türkiye’nin tam bir futbol ülkesi olduğu ve halkının da futbolla yatıp kalktığı yönünde. Açıkçası son zamanlarda bu ilgi daha azalmış olsa da ülkemizin futbola gerçekten yoğun bir ilgi duyduğu ve herhangi bir müsabakanın ülkenin gündemini dahi belirlediği birçok an yaşandı.

Futbola dair birçok organizasyonda yer aldığı gibi bu organizasyonların da Türkiye’de yapılmasına dair isteklerini belirten Türkiye Futbol Federasyonu, uzun bir zamandan bu yana beklenen gelişmeyi açıkladı ve EURO2028 ile EURO2032 turnuvalarından birinin Türkiye’de düzenlenmesi adına başvuru yaptıklarını duyurdu.

Bu bağlamda EURO2028’in özellikle istendiği Nihat Özdemir tarafından yapılan açıklamalarda sıkça dile getirilmişti. Şu ana kadar Britanya ve İrlanda’nın ortaklaşa bir çalışmayla başvuru yaptığı organizasyona artık Türkiye de aday.

EURO2032 ile olarak resmi adaylığını açıklayan bir diğer ülke ise İtalya’ydı. Son Avrupa şampiyonu, 2032 senesinde düzenlenecek turnuvanın organizatörü olabilmek adına uzun bir süredir uğraş veriyor. İki turnuvanın da hangi ülkelerde yapılacağı 2023 senesinin Eylül ayında duyurulacak.

Tezat

Bununla birlikte Türkiye Futbol Federasyonu ile alakalı olarak söylenmesi gereken pek çok şeyin de söz konusu olduğunu dile getirmek gerek.

Dolaylı veya doğrudan olarak Türk futbolunun gerilemesinde en büyük pay sahiplerinden biri olan federasyonun EURO2028 ve EURO2032 gibi turnuvalara başvuru yaparken bu turnuvaların gediklisi olan Cüneyt Çakır’ı sezon sonuna kadar maç yönetemeyecek hale getirmiş olması çok ciddi bir tutarsızlık.

Türkiye Futbol Milli Takımı son olarak EURO2020’ye ve EURO 2016’ya katıldı ve bu iki turnuva da Ay Yıldızlılar adına hezimetle sona erdi. Bununla birlikte 2016’dan önceki son katılımımızın 2008’de olduğunu ve en iyi başarımızı da burada aldığımızı hatırlamakta fayda var.

Portekiz ile Dünya Kupası Elemesi oynayacak olan Milli Takımımızın dünyanın en büyük organizasyonu konusunda daha da kötü bir karnesi var ancak odaklanılması gereken nokta bundan çok daha farklı.

Milli Takım’ı uluslararası organizasyonlara katılmak konusunda belirli bir istikrarı sağlayamayan Türkiye Futbol Federasyonu bir anda dünyanın en iyi hakemlerinden olan Cüneyt Çakır’ı devre dışı bırakabiliyor.

Kimilerine göre futbolumuzun en büyük markası olan Cüneyt Çakır’ın Milli Takımımıza göre bu gibi turnuvalara katılma konusunda çok daha iyi bir alışkanlığı olduğu kesin. Ancak Türkiye Futbol Federasyonu’nun da futbolumuzu daha kötüye götürmek ve daha kötü tanıtmak adına çabası sürüyor.